Sağlık

Bayram sonrasında koronavirüs için yeni karar açıklandı!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Koronavirüs salgınına karşı elde edilen başarı sonrasında 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye genelinde normalleşme başlamıştı. Ancak son dönemde hızlı bir şekilde artan vaka sayıları herkesi tedirgin ederken, endişeler de artmaya başladı. Konu ile ilgili süreci yakından takip eden hükümet, bayramda meydana gelen hareketliliğin vaka ve vefat sayılarındaki olumsuz etkisini masaya yatırarak, bayram sonrasında uygulanacak kararı duyurdu.

Buna göre bayramdan sonra ortalama 20 milyon kişinin daha hızlı bir şekilde aşılanması ve bununla birlikte virüse karşı bir dalgakıran oluşturulması amaçlanıyor.

AŞILAMANIN HIZLI OLMASI GEREKİYOR

Aşılama ne kadar devam etse de bayram sebebiyle yaşanan göç dalgası vaka ve vefat sayılarında artışı beraberinde getirdi. Bu sebeple de bayram sonrasında aşılama hızının artırılması zorunlu bir hal aldı. Bayramdan sonraki 1,5 ay içerisinde en az 18-20 milyon kişinin daha ilk doz aşılanması hedefleniyor.

YENİ DALGA ENDİŞE VERİCİ

Sağlık Bakanlığı ve hükümette yapılan değerlendirmelere göre aşıların etkisi kısmi bir şekilde azalmış olsa da ölümü ve ağır hastalığı yüzde 90 oranında azaltıyor. Aşısını tamamlamış olan kişiler virüs kapmış olsa da hastalığı hafif ve ayakta bir şekilde atlatabilecekleri belirtiliyor. Fakat yeni dalganın daha çok koronavirüs aşısı olmayan kişileri daha çok etkileyebileceği beliriliyor.

DALGAKIRAN OLUŞTURULACAK

Hükümet bayramdaki hareketliliğin vaka ve vefat sayısındaki olumsuz etkisini masaya yatırarak, bu kapsamda bayramdan sonra hemen 20 milyon kişinin daha hızlı bir şekilde aşılanarak, virüse karşı dalgakıran oluşturmasını amaçlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir