GenelGündem

UZMANDAN OLAĞANÜSTÜ HAL ÇAĞRISI! Kuraklığın boyutu giderek artıyor!

Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken Türkiye’de kuraklık her geçen gün etkisi artırıyor. Uzmanlar Türkiye’nin kuraklığın eşiğinde olduğunu belirtiyor. Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir de yaptığı açıklamada OHAL çağrısında bulunarak “Kuraklık konusunda muhakkak Türkiye’de olağanüstü hal ilan edilmesi gerekir” dedi. İşte detaylar…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sıcaklık ve yağış raporlarının ardından yayınladığı meteorolojik kuraklık ölçümlerinin yapıldığı haritaları değerlendiren Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, “Türkiye maalesef kuraklığı yaşamaya başladı” dedi. “Uzun yılları alacak ama çöl iklimine doğru gidiyoruz” diyen Özdemir, “Şimdiden su sıkıntısı çekmeye başladık. İstanbul’daki barajların doluluğu yüzde 70 ama gittikçe azalacaktır. O nedenle kuraklık konusunda muhakkak Türkiye’de olağanüstü hal ilan edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

SU TASARRUFU ŞART

Su tasarrufunun gerekliliğini vurgulayan Dr. Özdemir, “Suları çok dikkatli kullanmalıyız. Vatandaşları da bilgilendirmeliyiz. Belediye ilçe sokaklarında bu yönde anonslar yapmalıdır. Suyun yüzde 70’i tarımda kullanılıyor, dikkatli olmalıyız. Hoyratça kullandığımız için kuraklık geliyor ve yer altı suları da tükenmeye başladı” dedi.

TROPİKAL İKLİME GİDİYORUZ

Dr. Güven Özdemir, Tuz Gölü, Sapanca Gölü gibi önemli noktalarda suların çekildiğini hatırlatarak “Böyle önemli gölleri koruma altına almak lazım. Yazlıkların bahçelerindeki artezyenler yer altı sularına zarar veriyor, kaldırmak veya kısıtlama getirmek gerekiyor. Önlem almazsak kötü günler bizi bekliyor. Ekvator kuzeye doğru kayıyor, yani çölleşmeye doğru gidiyoruz. Tropikal iklim hakim olacak, kuvvetli ve ani yağışlar, sıcaklıklar görülecek. Böylece toprağı hem de tüm canlıları olumsuz etkileyecek” diyerek ekolojik sistemde yaşanabilecek sorunlara işaret etti.