Gündem

Orman yangınları sonrasında peş peşe yeni kararlar açıklandı! En az 15 gün boyunca yasak!

Türkiye son günlerde peş peşe çıkan orman yangınları ile mücadele ediyor. Dün ilk olarak Balıkesir Valiliği yaptığı açıklamasında 31 Ekim Pazar gününe kadar ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığını duyurmuştu. Bunun üzerine Gaziantep, Çanakkale ve Kocaeli Valilikleri tarafından yeni yasak kararları açıklandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, açıklamasında kent genelinde bulunan ormanlık alanlara 15 gün boyunca yasak konulduğunu açıkladı.

Çanakkale Valiliği de il genelinde ormanlık alanlara girişleri yasaklarken, yasağın yarından itibaren 30 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini belirtti.

Kocaeli ise yangın tehdidini azaltmak adına Vali Yavuz, il genelindeki ormanlık alanlara girilmesinin yasaklandığını açıkladı.

İstanbul’da da 1 ay boyunca tüm ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı ifade edildi.

BALIKESİR

Balıkesir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

“Meteoroloji Müdürlüğünden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtildiğinden, önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, 30 Temmuz 2021 tarihinden itibaren ormanlık alanlarda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı giriş çıkışların yasaklanması kararlaştırılmıştır”

“Orman Bölge Müdürlüğünce yangın yönünden tehlikeli alanlarla, mutlak korunması gerekli kıymetli alanlara giriş–çıkışlar, 6831 Sayılı Yasanın 74. maddesi uyarınca ‘Valilik oluru’ alınmak suretiyle kısıtlanacak veya yasaklanacaktır. Acil durumlarda ise sözlü talimatlar uygulanacak, takiben en kısa sürede yazılı ‘olur’a dönüştürülecektir.  Belirtilen piknik yapılacak alanlar ile 30. Maddesinde belirtilen girişi yasaklanan tehlikeli ve kıymetli alanların kontrolü Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü ve/veya Orman İşletme Müdürlükleri ile Jandarma Komutanlıklarınca sağlanacaktır”

“Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde (ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç) 31.10.2021 tarihine kadar mangal, semaver, ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecektir”

GAZİANTEP

Vali Davut Gül, “Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyir etmesi ve diğer sebeplerden dolayı Gaziantep genelinde ormanlara giriş çıkışlar 15.08.2021 tarihine kadar valilik tarafından yasaklanmıştır. Lütfen kurallara uyarak şehrimizi ve ülkemizi koruyalım” dedi.

ÇANAKKALE

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada “6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ‘Orman idaresinin göstereceği lüzum üzerine mahallerinin en büyük mülkiye amirleri, kuraklık veya yangın olup da henüz söndürülmüş fakat sirayet ihtimalleri tamamen bertaraf edilmemiş olmak gibi fevkalade zamanlarda muayyen bir müddet için ormanlara girmeyi men ve oralardaki her türlü işlerin tatilini emredebilirler’ hükmüne uygun olarak Çanakkale ili dahilindeki ormanlık alanlara görevliler dışında 31 Temmuz-30 Ağustos 2021 tarihleri süresince ormana görevliler haricinde girişler, Çanakkale Valiliği’nin 30/07/2021 tarih ve 1745725 sayılı emirleriyle yasaklanmıştır” ifadesi kullanıldı.

KOCAELİ

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada hava sıcaklıklarının artması ve yangın riski sebebi ile il genelinde ormanlık alanlara girilmesinin yasaklandığını ifade etti.

İSTANBUL

İstanbul Valiliği ise açıklamasında, “İstanbul’da Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmek, orman çevresinde ve içinde mola vermek, orman alanlarında piknik yapmak yasaklanmıştır” ifadesini kullandı.