Gündem

Yurt dışından gelen turistlerle ilgili flaş karar alındı!

Alınan yeni kararla İstanbul‘da karantinaya alınan turistler artık yurtlarda değil, valilik tarafından belirlenen 11 otele yerleşecek. Türkiye’de karantinaya giren turistler otellerin masrafını kendileri karşılıyor. Daha önce yurtlarda kalanlar günlük 80 lira verirken oteller ise günlük 400 ile 2 bin lira arasında değişen ücret talep ediyor.

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt dışından Türkiye’ye gelen ve son 14 gün içinde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan yolcular belirlenen otellerde karantina altına alınıyor.

11 OTEL BELİRLENDİ

2 Ağustos’tan önce karantina süreci için öğrenci yurtları kullanılıyordu. Yurtların günlük ücreti ise 80 TL’ydi. Ancak Avrupa ülkelerinde yapılan uygulama gibi artık bu ülkelerden gelenler karantina sürecini belirlenen 11 otelde geçirmek zorunda kalacaklar. İstanbul seyahatine gelecekler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesinde yer alan karantina otellerine telefonla yada e-mail üzerinden rezervasyon yapacaklar.

Karantina otellerde ücret tarifesi ise günlük 400 ile 2 bin arasında değişiyor. Ancak yüksek otel ücreti yolcuların tepkisine neden oluyor.