GündemSağlık

Bakan Koca’dan aşı ve tam kapanma açıklaması!

Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, varyant yoğunluğunun her geçen gün arttığını belirtti ve özellikle delta varyantına karşı artış uyarısında bulundu. Vaka ve vefat sayısındaki artışa dikkat çeken Koca, aşı konusunda da uyardı.

Bakan Koca, ”Şu an için Türkiye’de delta varyantı yüzde 90’ı geçti. Delta Plus da giderek artıyor. Yüksek oranlı değil ama hızlı şekilde artıyor. Bu varyant değişikliği toplumda bulaşıcılığın yoğunlaştığı anlamına geliyor” açıklaması yaptı.

3. DOZ ŞART MI?

Bakan Koca, 3. ve 4. doz aşılamaya ilişkin de önemli mesajlar verdi. 2. doz Sinovac olanlar için 3. dozun gerekli olduğunu söyleyen Koca, BioNTech içinse henüz 3. doz zorunluluğu olmadığnı belirterek şunları söyledi:

“İlk 2 dozu inaktifse 3. doz gerekiyor. Çünkü 4 ile 6 aydan sonra koruyuculuğun düştüğünü görüyoruz. Eğer yaşlı veya ek hastalığı varsa düşüş daha da belirgin. BioNTech için şu an 3. doza gerek yok. Ama 7-8 ay sonra koruyuculuğun azaldığını İsrail’den biliyoruz. Önümüzdeki süreçte, takiple ne zaman gerekip gerekmediğini söylemiş olacağız.”

Son dönemde 2 doz aşı olmasına rağmen hastalığa yakalananların sayısında artış olduğu iddiası da gündemde yer alıyor.

Sağlık Bakanı, bu oranın düşük olduğunu söyledi. Koca, “Aşısı tamamlanmış vefat eden kimse yok” dedi. Tam kapanma konusu ise bu toplantıda henüz gündeme gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir