EkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla elektrik borcu ödemeleri 5 ilde ertelendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 5 ilde yaşanan orman yangınlarının etkilerini azaltmak üzere elektrik borçlarına dair emsal bir karar alındı. Alınan kararla Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye’de yaşanan orman yangınları nedeniyle zarar gören tüketicilerin elektrik tüketimlerine ilişkin borçları 3 ay süreyle ertelendi.

Bu bölgelerdeki tüketicilerin elektrik faturası tahsilatları, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayacak şekilde ertelendi. Bu kapsamda konutu, iş yeri ve tarımsal üretim alanı kullanılabilir halde olan tüketiciler, bu yerlere ilişkin mevcut elektrik aboneliği fatura tahsilatının erteleme kapsamına alınmasına dair dilekçelerini 1 Ekim’e kadar ilgili tedarik şirketine sunacaklar.

Konutu, iş yeri ve tarımsal üretim alanı kullanılamaz halde olan tüketiciler de yangın sonrası yeni aboneliklerinin fatura tahsilatını erteleme kapsamına almak için ilgili kurumlarca düzenlenmiş “hasar durum belgesi” ile başvuruda bulunacak.

Uygulamadan faydalanacak tüketicilerin 28 Temmuz öncesinde de kendi adlarına veya ticari unvanlarına kayıtlı bir aboneliklerinin olması, aynı tarihten sonraki abonelikleri ile bu tarih öncesindeki aboneliklerinin aynı abone grubunda bulunması ve aynı tedarik şirketinin faaliyet bölgesinde bulunması gerekecek.

Ertelemeden kaynaklı finansman maliyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir