Ekonomi

Resmen açıklandı! Devlet tarafından hesaplara karşılıksız 1800 TL ödeme yapılıyor

Başvuran ve şartları karşılayan herkese devlet tarafından her ay 1800 TL ödeniyor. Devletin bu desteğinden halihazırda binlerce kişi yararlanıyor. Karşılıksız olarak, maaş alır gibi alınan bu ödemeler birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı oluyor. Yılda 12 kez verilen bu ödeme için ise bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. İşte devletten her ay 1800 TL’ye varan karşılıksız maddi desteğe ilişkin detaylar…

EVDE BAKIM MAAŞI

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli şekilde hak sahiplerinin hesabına yatırılan devlet ödemelerinden biridir. Evde bakım aylığı alabilmek için evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilere bakmak gerekiyor. Bu kişilerin aileleri başvuru yapmaları halinde gereken şartları taşımaları durumunda her ay düzenli maaş alabiliyor. Evde bakım maaşı alabilmek için hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı bulunuyor.

 

Evde bakım maaşı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların il ve ilçe merkezlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor. Engelli hasta ve yaşlı kişilerin ailelerine ödenen maaşlardan faydalanabilmek için engelli olan kişinin tam teşekküllü bir hastaneden alınmış raporunun da teslim edilmesi zorunlu.

EVDE BAKIM MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENİYOR?

Her ayın 15’inde başlayan ödemeler bu ay da 15 Eylül itibariyle başlayacak. Şartları taşıyan ve başvurusu olumlu sonuçlanan herkes 1800 TL’ye varan karşılıksız, geri ödemesiz destekten yararlanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir