GenelSağlık

İki ve üç doz BioNTech aşısı olanlar dikkat! Yan etkileri neden daha ağır geçiyor?

Aşı olmayanlara PCR testi zorunluluğunun bugün başlamasıyla birlikte vatandaş hastanelere akın etti. Aşı randevusunu geciktiren veya henüz randevu almamış olanlar birer birer aşı sırasına girdi. Ancak ülkemizde bir kesim, aşının neden olduğu/olacağı yan etkiler konusunda hâlâ tedirgin. Uzmanlar bu yan etkilerin en fazla 48 saat süreceğini belirtirken, iki ve üç doz BioNTech‘in neden olduğu yan etkiler de sık sık gündeme geliyor. Peki birçok vatandaşın korktuğu bu yan etkiler neden ilk dozdan daha ağır şekilde vuruyor? İşin uzmanları açıkladı…

Pfizer-BioNTech aşısını yaptıran kişiler özellikle ikinci dozdan sonra yüksek ateş, halsizlik, baş ve kas ağrısı, mide bulantısı ve titreme gibi şikayetlerde bulunuyor.

ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) yaptığı bir araştırmaya göre Moderna da dahil olmak üzere mRNA teknolojisi kullanan aşıların ikinci dozunu alanların en az 3’te 2’si yorgunluk, halsizlik ve kas ağrısı gibi konulardan şikayet ediyor. Aynı şikayetler 3. dozun ardından da geliyor.

VÜCUDUN ANTİKOR ÜRETTİĞİNİN KANITI

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri de söz konusu yan etkilerin 1-2 gün içinde ortaya çıkabileceğini ve tüm bunların vücudun bağışıklık sisteminin harekete geçtiğinin bir kanıtı olduğunu ifade ediyor. CDC, sitesinde BioNTech veya Moderna gibi Covid-19’a karşı mRNA teknolojisini kullanan aşılardan yaptıranların, ikinci dozda da aynı markaları tercih etmesi gerektiğini belirtiyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık’a göre de BioNTech aşısında yan etkiler kendini daha fazla gösteriyor.

Prof. Dr. Balık, “Bu yan etkiler aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor. Kişiyi ağır hastalık geçirme ve ölüm riskinden koruyor. İnaktif olan Sinovac aşısında ise bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az gözüküyor.” açıklamasını yaptı.