GündemSağlık

SON DAKİKA! Bakan Koca flaş gelişmeyi paylaştı: Mu varyantı iki kişide görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, ilk kez Kolombiya’da ortaya çıkan Mu varyantının ülkemizde de görüldüğünü açıkladı. Korkutan açıklamanın detayları haberimizde…

Bakan Koca, PCR testi uygulamasının mevcut haliyle devam edeceğini kaydederek, “Genel olarak aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına herhalde 2-3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda önemli bir sayı. Çift doz ve en az bir doz aşı olma oranı da giderek yükseldi” dedi.

MU VARYANTI TÜRKİYE’DE ORTAYA ÇIKTI

Mu varyantının gidişatına ilişkin bilgileri paylaşan Koca, “Yeni bir tedbir anlamında değil şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı ‘Mu’ ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde ve yüzde 90’ı geçen oranda söz konusu. Giderek aşılama oranının da artışıyla vakaların aşağı doğru düşeceğini düşünüyorum ama bizim toplumsal bağışıklık oluşuncaya kadar tedbirleri, maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

Bakan Koca, 18 yaşın üzerinde en az 1 doz aşı olanların oranının yüzde 80’lerde, 2 doz aşı olanların sayısının ise yüzde 62’lerde olduğunu belirterek, “Dolayısıyla biz yüzde 80-85’lere doğru bir oranın olmasını bekliyoruz 18 yaş üstü için” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir