GenelGündemSağlık

Yerli aşı Turkovac’ta yeni sonuçlar ortaya çıktı

Ülkemizde aşılama tüm hızıyla devam ederken bazı kişiler yeni tip koronavirüs aşılarını olmak için yerli aşı Turkovac‘i bekliyor. Kayseri Şehir Hastanesi de olmak üzere 5 ayrı merkezde devam eden Faz-3 çalışmalarının ardından birçok gönüllü kişi aşılandı.

YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ

Şimdiye kadar 36 kişinin aşılandığı Kayseri Şehir Hastanesi’nde 650 kişi ise gönüllü olmak için başvuruda bulundu. Aşının uygulandığı 36 kişide herhangi bir yan etki görülmezken, Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, sürecin olumlu bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR

Toker, “Turkovac aşılamasına faz-3 çalışması şeklinde devam ediyoruz. Türkiye’de birçok merkezde de eş zamanlı olarak başladı. Şu ana kadar 650 başvurumuz mevcut. E-nabız üzerinden aşı randevusu alır gibi başvuru yapılabiliyor. Biz bu kişilere tek tek dönüş yapıyoruz. Kişilerin bu süreçte Covid-19 geçirip geçirmediği ya da başka bir aşıyla normal aşı takviminde aşılanıp aşılanmadığı sorgulanıyor. Akabinde herhangi bir kronik hastalığı olup olmadığı, aşı için bir engeli olup olmadığı planlanıp, randevu vererek hastanemize çağırıyoruz. Şu ana kadar 36 gönüllümüzü Turkovac aşısı ile aşıladık ve herhangi bir yan etki görmedik. Süreç gayet güzel bir şekilde devam etti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor” diye konuştu.