GündemSağlık

Yerli aşıyı bekleyenler için müjdeli haber! VLP temelli yerli aşıda tarih belli oldu

Ülkemizde ilk virüs benzeri parçacık (VLP) koronavirüs aşısı olan yerli aşıda müjdeli haber geldi. Aşı için tarih verilirken, eşi Prof. Dr. Mayda Gürsel ile birlikte aşıyı geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel, aşıya ilişkin bazı araştırmaların sonuçlarını paylaştı.

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. İhsan Gürsel, VLP temelli yerli aşı çalışmalarında gelinen son noktayı anlattı. Varyantlara karşı da denenen yerli VLP aşısında şu an İngiliz varyantının kullanıldığını belirten Gürsel:

“Delta hazırlandı. Onunla Faz 3’e başvurmayı planlıyoruz. Bunun yanında yine İngiliz varyantını da devam ettirmeyi planlıyoruz. Faz 3 klinik protokolümüzde bunlar yer alacak. Bunların koruyuculuğunu veya başka bir aşıya karşı ne kadar iyi ya da ona karşı hangi düzeyde olduğunu da Faz 3’te göstermemiz gerekecek. Bu çalışmaları sürdüreceğiz Faz 3 onayı alınca.” dedi.

OCAK-ŞUBAT AYLARINDA KULLANIMDA OLABİLİR

VLP temelli yerli aşının yaygın kullanıma ne zaman geçebileceğine dair ise çalışmaların beklendiği yönde gitmesi halinde bunun 2022’nin ocak-şubat aylarında olabileceğini söyleyen Gürsel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tabii bunun seri kullanımı, erken kullanım hakkı verilmesine rağmen seri üretimi de bir sorun. Bizim birçok ürünü hazırlamak için ihtiyacımız olan girdi maddeleri de yurt dışından geliyor. Onun bir hazırlığının yapılması lazım. Bu bir devlet projesi. Devletin buna göre bir hazırlık yapması lazım. ‘Biz size erken kullanım hakkı verdik. Hadi buyurun, üretin.’ olmayacak. Bir plan olması lazım. Şu anda ilgili firmalarla görüşülüp bir anlaşmasının, ön hazırlığının yapılması lazım. Çünkü büyük biyoreaktörlerde tonlarca üretilecek. Şu anda belki 10 bin doz üretiyoruz ama seri üretime geçildiğinde 3-4 günde bir belki de 700 bin doz üreteceğiz. Üretici firma ortağımız, Nobel Farma’nın, 3-4 günde bir 700 bin doz üretmek için böyle bir altyapısı şu anda var ancak ona ait girdi malzemelerinin planlanarak önceden hazırlanması lazım.”