Gündem

SON DAKİKA! Beklenen an geldi: Bakan Koca açıklama yapıyor…

Bugün 18.00’da önemli açıklamalarda bulunacağını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan beklenen açıklamalar geldi. Bakan Koca, aşılama ve koronavirüs süreciyle ilgili önemli ayrıntıları paylaştı.

Fahrettin Koca’nın açıklamalarından öne çıkan detaylar şu şekilde…

“100 milyon doz, ortak ve büyük bir başarının adıdır. Salgınla mücadele sürecimizde simge bir gün! Aşıda toplam 100 Milyon Doza ulaştık. Toplumun ortak başarısını, önümüzdeki haftaların başarı planını içeren bir gündemle huzurlarınızdayım. Merak ettiğiniz pek çok konu başlıklarımız arasında.”

“18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8. Tam doz aşısını 6 milyon 32 bin kişi yaptırdı.”

“100 milyon doz başarısı bizi büyük bir sonuca hazırlıyor. Bu sonuç, hızla ulaşabileceğimize inandığım toplum bağışıklığıdır.”

“Şu an aktif vakaların yüzde 90’a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir.”

“Bilim Kurulu’muzun aşıda ‘hatırlatma dozu’nu programa alması, olası büyük risklerin önünü kesmiştir.”

“Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşamadık. Aşının tam dozla sağlanan koruyucu gücüne toplumun büyük kısmı olarak sahip değiliz.”

“Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi.”

“Mu varyantının daha ağır seyrettiği şeklinde genel bir kanaat olduğunu biliyoruz. Ama bizim 2 vakamızda şu an böyle bir durum söz konusu değil. Şu an toplumda yüzde 90’ın üzerinde Delta varyantı var. Mu varyantı 2 vaka var. Bu 2 vaka da İstanbul’da, aşılı değiller.”

(Sahte aşı kartı/PCR testi iddiaları ile ilgili olarak) “Bununla ilgili somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi ama olursa da müeyyidenin güçlü olacağını ifade etmek isterim.”

“Kronik hastalığı olan 12 yaş üzeri kişilerin aşılanmasını önemsiyoruz.12 yaş üzeri, eğitim vb. gerekçelerle veli onayıyla bu aşıyı yaptırabilmenin önünü açtık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir