Gündem

‘Tosuncuk’ yeniden hakim karşısına çıktı: İade talebinde bulundu

Binlerce kişiyi kâr vaadiyle dolandırdığı için ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçuyla yargılanan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, bugün ikinci kez mahkemede hakim karşısına çıktı. Çiftlik Bank kurucusu Aydın, 3 Temmuz’da Brezilya’dan getirilmişti.

2018 yılında 77 bin kişiden aldığı 511 milyon lirayla yurt dışına kaçan Mehmet Aydın, İnterpol’ün en çok arananlar listesine de dahil edilmişti. Türkiye’ye getirildiği gün, çıkarıldığı Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’nce “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” suçlarından tutuklanmıştı.

Bugün Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden hakim karşısına çıkan Aydın, 4 sayfalık yazılı savunmasını sundu. Savunmasında “Projeme güveniyordum. Suç örgütü kurduğum iddiası asılsızdır. Ben hiçbir çalışanıma kanun dışı talimatta bulunmadım. Bazı çalışanlar iyi niyetimi suistimal etmiştir. Mağduriyetleri gidermek için mal varlıklarımın iadesini talep ediyorum” diyen Aydın, kendisine yönelik iddiaları da bu şekilde reddetti.

EN AZ 22 BİN YIL HAPİS CEZASI

Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 22 bin 580’er yıldan 75 bin 260’ar yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.