Kamu PersonelleriPersonel Alımı

Resmi Gazete’de yayımlandı! ÖSYM memur alımı yapıyor

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin bir ilanı yayımlandı. Bu ilanda farklı kadrolara kamu personeli alımı yapılacağı ifade edildi. Yayımlanan ilanda “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığında (ÖSYM) Genel İdare Hizmetleri sınıfından 8 inci dereceli kadroya atanmak üzere toplam 3 (Üç) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Uzman Yardımcısı alınacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Yayımlanan ilanda giriş sınavının iki aşamalı olduğu belirtilerek yazılı sınavın 24 Ekim’de Ankara’da yapılacağı ifade edilerek giriş sınavının yazılı bölümüne katılmaya hak kazanan adaylar ile yazılı sınavın yapılacağı adres ve sınav saatleri; ÖSYM Başkanlığının (ais.osym.gov.tr) internet sayfasında yazılı sınavdan en az 10 gün önce ilan edileceği vurgulandı.

BAŞVURU ŞEKLİ VE TARİHİ

İlanda belirlenen KPSS puanlarına haiz olan adaylar başvurularını 4 Ekim’e kadar yapabileceklerdir. Adaylar başvurularını ÖSYM’nin (ais.osym.gov.tr) internet adresinde yer alan “Sınav Başvuru Formu” nu doldurarak internet ortamında başvuru işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

ARANAN ŞARTLAR

İlana başvuru yapacak olan adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara haiz olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. İşte adaylarda aranan şartlar:

1) 2020 veya 2021 yıllarında yapılan KPSS Lisans sınavları sonucunda, yukarıdaki tabloda yer alan puan türlerine göre tabloda yer alan puan türlerine göre en az birinden asgari 70 puana sahip olmak. Müracaat şartlarını taşıyan adaylar başvuru süresi içerisinde 2020 veya 2021 yılı KPSS Lisans puanları esas alınmak suretiyle en yüksek puandan başlamak üzere sıralamaya tabi tutulacaktır. En yüksek puan alan adaydan başlanarak, ilan edilen kadro sayısının 20 katı kadar aday yazılı sınava davet edilecektir (Sonuncu aday ile aynı puana sahip olanlar da giriş sınavına alınacaktır).

2) Yurtiçinde en az 4 yıllık eğitim veren fakültelerin yukarıdaki tabloda belirtilen bölümlerinden birini veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından birini bitirmiş olmak.

3) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.

4) Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak.

5) Devamlı olarak görev yapmasına engel olabilecek, daimi vücut ya da akıl hastalığı ile vücut sakatlığı ya da özrü bulunmamak

Başvuru Kılavuzu İçin TIKLAYIN