Gündem

Yeniden evlere kapanacaklar: 65 yaş ve üstü için kritik açıklama! Bilim Kurulu üyesi Alper Şener resmen açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener .ok önemli açıklamalarda bulundu. Şener açıklamalarında bu yıl grip vakalarında artış beklediklerini belirtti ve 2 yıldır dolaşımda olmayan virüsle tekrar karşılaşmış olacağımızı özellikle 65 yaş üstü kişilerde zatürre oranlarını düşük tutmak için grip aşısı olmak gerektiğini vurguladı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Şener, yaptığı açıklamalarında Türkiye ve dünyanın yaklaşık 2 yıldır yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ettiğini ifade etti. Açıklamalarında virüsle mücadelede aşının çok önemli olduğunu ifade ederek Bakanlığının bu konuda halkı sık sık uyardığını bildirdi.

ÖZELLİKLE 65 YAŞ VE ÜSTÜNE UYARI

Prof. Dr. Şener, özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilerin kış mevsimine girilmeden önce grip aşısı olması gerektiğini belirtti ve yaklaşık 2 yıldır Türkiye ve dünyada grip enfeksiyonlarının çok fazla görülmediğini aktararak şöyle devam etti:

“Bu yıl grip vakalarında artış bekliyoruz. Grip, birdenbire ortaya çıkıp aniden kaybolan enfeksiyonlar değil. 2 yıldır dolaşımda olmayan virüsle tekrar karşılaşmış olacağız. Özellikle 65 yaş üstü kişilerde zatürre oranlarını düşük tutmak için grip aşısı olmak gerekir. Vücudumuzdaki antikor yanıtlarını yeniden uyarmak için grip aşısı yaptırmak gerekiyor ayrıca bu sene 65 yaş üstü için grip aşısı ekstra önemli”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir