DünyaGenelGündemSağlık

Dünyadan sevindiren haber geldi: Delta varyantına karşı etkili ilaç geliştirildi!

Koronavirüsle mücadele hızla sürerken, devletler de salgını bitirmek için yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu doğrultuda bir adım da Amerikalı ilaç şirketi Merck’ten geldi. Merck, ‘molnupiravir’ isimli ilaçla daha bulaşıcı ve daha baskın olan Delta varyantı da dahil olmak üzere diğer varyantlara karşı etkili bir koruma sağlandığını açıkladı.

Merck’in bulaşıcı hastalıklar ve aşılar bölümünün başında olan Jay Gobler, molnupiravirinin, mevcut tüm koronavirüs aşılarının aksine, varyantlar arasındaki farklılıkları tanımlayan virüsün spike proteinini hedef almadığından, ilacın virüs gelişmeye devam ederken de aynı derecede etkili olduğunu söyledi.

Molnupiravir bunun yerine virüsün kendi kopyalarını oluşturması için gereken bir enzim olan viral polimerazı hedefliyor. İlaç, virüsün genetik koduna hatalar ekleyerek çalışacak şekilde tasarlanmış. Merck, verilerin, ilacın en çok enfeksiyon sırasında erken verildiğinde etkili olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Merck bu yılın başlarında, küçük ve orta aşamalı bir deneyde, beş günlük molnupiravir tedavisinden sonra ilacı çeşitli dozlarda alan hastaların hiçbirinde bulaşıcı koronavirüs testinin pozitif çıkmadığını, plasebo verilen hastaların yüzde 24’ündeyse testin pozitif çıktığını belirtti. Şu anda ise ortağı olan biyoterapi firması Ridgeback ile geliştirdiği antiviralin biri koronavirüs tedavisi için, diğeriyse önleyici olmak üzere iki Faz III denemesini yürütüyor.