GenelGündemSağlık

Yeni salgından en çok etkilenecek 3 riskli grup açıklandı! ‘Ölümlere neden olabilir’ denildi

Koronavirüs tehlikesini henüz atlatamamışken uzmanlardan gelen yeni bir grip salgını uyarısı herkesi korkuttu. Havaların da aniden soğumasıyla mevsimsel gribin bir salgın boyutuna ulaşabileceğini açıklayan uzmanlar, bu yeni salgından en ağır derecede etkilenecek grupları da belirtiyorlar. Son olarak Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu da belirli grupların enfeksiyonlara yakalanmalarının daha kolay olduğunu ve grip gibi basit rahatsızlıkların dahi ölüme yol açabileceğini aktardı.

Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, risk gruplarındaki kişilerde grip enfeksiyonuna yatkınlığın artacağını ve hastalığın kliniğinin daha ağır seyredebileceğini belirtti. Eyüpoğlu’nun en riskli gruplarla ilgili açıklamaları da şöyle oldu:

“Zatürre, solunum yetmezliği, nörolojik ve kalple ilgili komplikasyonlar gelişerek ölüme neden olabilmektedir. 5 yaş altı (özellikle 6 ay-2 yaş arası) çocuklar ve 65 yaş üzeri erişkinler, gebeler özellikle son üç ayı ekim-mayıs arasında geçecek olanlar en riskli grup. Ayrıca bağışıklığı baskılanmış kişiler, altta yatan kalp, böbrek, akciğer, sinir sistemi hastalığı olanlar, obez kişiler, diyabet gibi metabolik hastalığı olanlar, 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanmak zorunda olanlar, kendileri influenzanın ağır seyretme riski taşımasalar da yukarıdaki risk grupları ile yakın temasta olan kişiler ve sağlık çalışanları için de risk mevcuttur.”

İKİSİNİN BELİRTİLERİ KARIŞTIRILIYOR

Koronavirüs ile mevsimler gribin arasındaki semptom farklılıklarına dikkat çeken ve iki hastalığın sık sık karıştırıldığını açıklayan uzman isim şunları aktardı:

“Ani başlangıçlı ateş öyküsü, öksürük veya boğaz ağrısı en tipik bulgularıdır. Kas ağrısı, kırgınlık ve baş ağrısı, solunum sıkıntısı da eşlik edebilir. Bu bulgular Kovid-19 ve diğer viral solunum yolu enfeksiyonlarına benzerdir. Grip virüsü en sık öksürme, hapşırma ile ortama saçılan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşır. Hastalık, okul öncesi ve okul çağı çocuklarda daha hızlı yayılır. Okulların açılması ile önümüzdeki dönemde grip enfeksiyonunun toplumda yayılım hızında artış beklenmekte. Belirtiler başlamadan 24 saat önce bulaştırıcılık başlar, sonraki 5-7 gün bulaştırıcılık devam eder. Genellikle gribin klinik belirtileri 1-2 hafta içinde tamamen düzelmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir