BelediyelerGenelGündem

SON DAKİKA! İl Valiliği flaş PCR testi kararı aldı! Artık zorunlu olmayacak…

Eskişehir Valiliği flaş PCR testi kararını duyurdu! Alınan karar doğrultusunda üniversite öğrencilerinin yanı sıra okullara girmek isteyen velilere ve yurtlarda görevli çalışanlara getirilen PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

Valiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada, öğrencilerinin yanı sıra okullara girmek isteyen öğrenci velilerinden ve yurtlarda görevli tüm personelden 2 doz Covid-19 aşısı olmayanlar için istenen negatif sonuçlu PCR Testi zorunluluğunun iptal edildiği duyuruldu.

Resmi açıklama ise şöyle:

“Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda;

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun PCR zorunluluğuna ilişkin 27.08.2021 tarihli ve 39 no’lu kararının 7’nci, 9’uncu ve 10’uncu maddelerinin iptaline,

Pandemi ile ilgili alınan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına uymayanlara;

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına,

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

 oy birliği ile karar verilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir