EkonomiGenel

Fiyatı 40 TL birden düştü! Vatandaşlar akın etti!

Kış aylarının yavaş yavaş etkisini hissettirmesi ile birlikte vatandaşlar balık alışverişe başladı. Marmara Denizi’nde balıkçılara bayram ettiren lüfer miktarında meydana gelen artış tezgahlara yansıdı. Tekneler 400 – 500 kasa lüfer ile karaya dönerken, yaşanan balık bolluğu sebebiyle birlikte 40 TL birden düştü.

Gelen bilgiye göre 60 TL’den satılan lüfer, bolluk sebebi ile fiyatı 20 TL’ye kadar geriledi.

Denizlerin prensi olarak adlandırılan lüfer, geçtiğimiz yıllarda az olması sebebiyle 70 – 100 TL bandında seyrediyordu. Bu sezon bolluk sebebiyle tanesi 20 TL seviyelerine kadar düştü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Gürpınar Su Ürünleri halinde komisyonculuk yapan Yunus Akgöz şunları söyledi:

“Şuan lüfer akını var. Maşallah bereketli, en kötü kayık 400-500 kasa lüfer yakaladı bugün. Balık bol bereketli, insanlar balık yesin. Virüse de iyi geliyor bu arada balık, denizlerimizde herhangi bir problem yoktur, insanlar rahatlıkla tüketebilir. 6 aylık bebeğine haşlasın, yedirsin. Şu anda bu fiyatlar makul, bu fiyatlar aşağıya da çok düşeceğini zannetmiyorum. Karadeniz’den, boğazdan geliyor genelde bu tutulan balıklar. İnsanlar rahatlıkla tüketebilir bu balığı”

EN SON BU BOLLUK 2009 YILINDA YAŞANDI

Su Ürünleri Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Mahmut Uçan, ise şu açıklamayı yaptı:

“Lüfer balığı başlangıçta tanesi 60 TL’ydi, şuanda tanesi 20-22 TL civarında. Balığın daha da bol olmasını bekliyoruz. Lüfer balığın denizin canavaradır ve çok kaliteli bir balıktır. Av döneminin 1-2 ay daha sürmesi gerekiyor, 3 ay da sürebilir. Balıklar Marmara Denizi ağırlıklı olarak Beykoz ve Paşabahçe’den çıkıyor. Denizin kirli olmasının, musilajın balıkla hiç alakası yok. Biz kendimiz her gün en az 2-3 kilo balık yeriz. Hamsi, lüfer, palamut olsun hepsini tüketiyoruz. Halkımız çok rahat bir şekilde tüketebilir. Şu an en sağlıklı gıda balık. Başlarda 60 liraydı, şuan 20-25 lira tezgahlarda da 30-35 lira. Palamutun adı var lüferin tadı var. Lüfer çok kaliteli ve lezzetli bir balıktır. Hatta biz bazen halk arasında ‘paşa balığı’ deriz. En son bu bolluk 2008-2009 yılllarında yaşanmıştı. Bunun akabinde ise sarıkanat çıkacak, oda yeni başladı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir