EkonomiGündem

Flaş gelişme: Milyonlarca kişinin maaşına 1100 lira zam, emekli ikramiyesi 38 bin lira artacak! İlk adım atıldı, zammın tarihi belli oldu

Milyonlarca memuru kapsayacak 3600 ek gösterge düzenlemesi için ilk toplantının Kasım ayında yapılacağı ifade edildi. 3600 ek gösterge için özel bir komisyon oluşturulacak. Komisyon, düzenlemenin yol haritasını çıkaracak. Bilindiği gibi 3600 ek gösterge konusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenmişti. Bu düzenleme için düğmeye basıldı ve 2022 yılının sonuna kadar bu düzenlemenin tamamlanması beklenirken Kasım ayında gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Danışma Kurulunda komisyon kurulacak.

KOMİSYON KURULMASI TALEP EDİLDİ

Yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen’in yer alacağı komisyonda, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan da temsilciler yer alacak. Komisyon, 3600 ek düzenlemesinin yol haritasını çıkaracak. Memur Sen Başkanı Ali Yalçın 3600 ek gösterge hakkında önemli bir açıklama yaptı. Ali Yalçın açıklamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3600 ek gösterge çalışmasının 2022 yılı içinde tamamlanması yönünde talimatının olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Biz sürecin daha önce başlaması için kasımda gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda komisyon oluşturulmasını ve çalışmaların başlatılmasını talep ettik.”

Ali Yalçın açıklamalarının devamında Memur-Sen’in, ek gösterge konusunda yapılacak çalışmanın hem haksızlığa hem de yeni yasal düzenlemelere gerekçe oluşturmadan tamamlanmasını teklif ettiğini belirterek şöyle devam etti:

“Bu sonuca ulaşmak için de vaadin kapsamı genişletilmeli. Unvan, kurum, öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve benzeri gerekçeler üzerinden ayrım yapılması adil bir sonuç üretmiyor. Bunun için ortaya büyük bir gayret koyuyoruz.”

MEMUR MAAŞI 251 LİRA ARTACAK

Ali Yalçın maaş artışları hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Yalçın açıklamalarında 2200 ek göstergeden yararlanan ve düzenleme sonrası 3600 ek göstergeye yükselecek olan kamu görevlisinin aylık gelirinde 251.72 TL artış olacağını belirtti ve 2008 öncesi göreve başlayan ve 30 yıl hizmeti bulunan kamu görevlisinin 3600 ek göstergeye yükselmesi durumunda tazminata yansıtma oranının yüzde 85’ten 145’e yükseleceğini vurguladı.

1100 TL ARTIŞ, 38 BİN LİRA İKAMİYE ARTIŞI

En düşük devlet memuru maaşında da yüzde 65’e yakın artış olacak. Emeklilik maaşında 1.100 TL, emeklilik ikramiyesinde 38 bin TL artacak” dedi. 5434 ile 5510’a tabi personel arasında maaşı ve sosyal güvenlik haklarında ayrım olduğunu belirten Yalçın, Memur-Sen’in teklifleri arasında bunu ortadan kaldıracak hükümlerin de bulunduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir