EğitimGenelGündem

Yüz yüze eğitimle ilgili flaş yasak kararı alındı! Milyonlarca öğrenci artık yardımcı kaynak kitapları kullanamayacak!

Yüz yüze eğitimde flaş yasak kararı! Milli Eğitim Bakanlığınca 14 Ekim’de alınan ve Resmi Gazete’de de yürürlüğe giren karar doğrultusunda Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak ders kitabı ve diğer eğitim araç gereçlerinin niteliklerinin arttırılmasına yönelik usul ve esaslar yeniden düzenlendi. Bu kapsamda; ‘Öğrencilere aldırılmayacak kitaplar’ başlığıyla “Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz” ifadesi yer aldı. İşte yeni kararın tüm detayları…

Her yıl eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplara ek olarak bazı okul idarecileri, ‘yardımcı kaynak’ adı altında kitaplar talep ediyordu. Bütçeleri zorlayan bu yardımcı kaynak kitapları temin etmek konusunda birçok aile sıkıntı çekiyordu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bütün sınıflarda ücretsiz yardımcı kaynak kitap desteğine başladık. Kimse yardımcı kaynak kitap almasın” diyerek yardımcı kaynak kitapların da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanacağı müjdesini verdi.

İŞTE YENİ DÜZENLEME

MEB’in sitesinde duyurulan yeni düzenleme şu şekilde oldu:

“Kurulca kabul edilen ders kitabının karara bağlanmış orijinal nüshasının baskısı yapılacak. Ders kitaplarının uygunluk süresi, Kurul kararında belirtilen öğretim yılından itibaren beş öğretim yılı olacak. Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir