GenelGündemSağlık

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesinden flaş tam kapanma açıklaması! Vaka sayıları kontrolden çıktı, tam kapanma gelecek mi?

Son günlerde aşılamaya rağmen 30 binleri bulan vaka sayıları endişe verici bir tablo ortaya koymaya devam ediyor. “Yeniden tam kapanma gelecek mi? Okullar kapanacak mı?” soruları cevaplarını ararken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan bu kapsamda bir açıklama geldi. Prof. Dr. İlhan, vaka sayılarına ilişkin açıklamada bulunurken Türkiye’nin gündeminden düşmeyen bu soruları da yanıtladı. İşte kritik açıklamalardan satır başları…

GÜÇLÜ SİLAH: AŞI

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vaka sayılarındaki artışa bağlı kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin, “Kısıtlama yapmanın zamanı değil. Elimizde çok güçlü bir silah, aşımız var. Böyle bir düşünce ya da böyle bir konuşmayı şu an değerlendirmenin çok anlamı yok diye düşünüyorum. Şu an bu konuda tasalanmak yerine aslında toplumun mevcut kurallara dikkat etmesi, kapalı alanlarda maske takması, mesafeye dikkat etmesi, hastalık durumu şüpheli olanların sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Aşısı eksik olanlar ya da hiç aşı olmamış olanlar aşılarını yaptırırsa bu konuları hiç konuşmamıza gerek olmayacağı kanısındayım” dedi.

Yani tam kapanmanın gelmesinin ancak toplumsal bağışıklık sağlanarak önlenebileceğini belirten İlhan, gençlere de aşı çağrısında bulundu:

“Gençlerimiz bir arada olsunlar; ama bu bir arada olma sürecinde mesafelerine dikkat etsinler, maskelerini taksınlar, aşılarını olsunlar ki bu birliktelik sürekli olsun. Bunu düşünerek aşı olursalar daha kolay şekilde ikna olabileceklerini düşünüyorum. Örneğin bir evde 10 kişi olmamalılar. Kalabalık oluyorlarsa maske takmalılar, mutlaka ortamı temiz hava ile havalandırmalılar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir