BelediyelerGenelGündem

Tam kapanma geri mi geliyor? İl Valiliği’nden flaş 15 gün süreli yasak kararı geldi!

Akıllarda “Tam kapanma geri mi gelecek?” sorusu henüz net cevabını bulamamışken salgında 4. pik sürecini yaşıyor olmamız endişe verici görülüyor. Uzmanlar ve yetkililer toplum bağışıklığının sağlanması için sık sık aşı çağrısında bulunurken bazı il valilikleri de koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak kararlarını peş peşe açıklıyor. Son haber de vaka sayılarının zirveye tırmandığı Siirt’ten gelmişti. Siirt Valiliği, koronavirüsün yayılmasını önlemek ve halk sağlığını gözetmek amacıyla toplu etkinlikleri iki hafta süreyle yasaklamıştı.

Bir diğer yasak haberi de Muş’tan geldi. Muş Valiliği yeni yasak kararını yazılı bir açıklama ile duyurdu. Ancak Valiliğin bu kararının nedeninin koronavirüs değil, güvenlik tedbirleri kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi.

AA’da yer alan habere göre, terör örgütlerine müzahir kesimler tarafından söz konusu operasyonlar gerekçe gösterilerek toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılabileceği, bu etkinliklerin provoke edilerek şiddet hareketlerine ve terör örgütlerinin propagandasına dönüşebileceği vurgulanan açıklamada, halkın yoğun olarak yaşadığı yerlerin hedef seçilebileceği ve sansasyonel eylemler gerçekleştirilerek kamu düzeni ile halkın can ve mal güvenliğinin tehlikeye düşürülebileceğinin değerlendirildiği aktarıldı.

Yapılan yazılı açıklama ise şöyle:

“Belirtilen olayların kamu düzenini etkileyecek şekilde ilimizde yaşanmaması ve olması muhtemel olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ve güven ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlüklerin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının önlenmesi ve terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Valilik makamının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği etkinlik ve toplantılar hariç, ilimiz sınırlarında meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda miting, açık ve kapalı yer toplantısı, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, basın açıklaması, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, toplanmalar, halk toplantıları, ses-yayın araçları, ve taşıtlarla yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon, drone ve paramotor, planör uçurtmak, anma toplantısı, anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim, meşale yakma ve taşıma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş-poster, pankart asma gibi etkinlikler, 19 Ekim saat 00.01’den 2 Kasım saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle yasaklanmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir