EkonomiGündem

Vatandaşa kış yardımı ödemeleri başlıyor! Faturanız ile PTT’ye giderseniz ödemenizi hemen alabilirsiniz

Kış aylarına girilmesi ile birlikte elektrik ve doğalgaz ihtiyaçları artıyor. Devlet tarafından sağlanan kış yardımı da devreye alınıyor. Yakacak yardımı almak için e-Devlet üzerinden başvuru yapılırken, elektrik desteği için de fatura ile PTT’ye gitmek gerekiyor. Bu konu hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir açıklama yaptı ve şu ifadelere yer verdi:

“Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar TL destek vereceğiz”

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞLARA DESTEK

Kış aylarına girilmesiyle elektrik ve yakacak desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlar için yardım geliyor. Bakan Yanık elektrik ve yakacak yardımı ile ilgili detayları açıkladı. Bakan Yanık açıklamalarında kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşların yakacak ve elektrik giderlerine destek olmak için toplamda 2,5 milyar TL yardım vereceklerini belirtti. Açıklamalarında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için desteklerin düzenli bir şekilde sürdüğünü bildiren Bakan Yanık özellikle kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik desteklere ayrı özen gösterdiklerini ifade etti.

Bakan Yanık, yakacak yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’ndan kömür tahsis ederek dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti. Önümüzdeki kış mevsiminde yakacak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Bakan Yanık, toplam değeri 1,6 milyar TL’ye ulaşan kömür dağıtacaklarını bildirdi. Kış ayları boyunca yapılacak yakacak dağıtım işlemlerinin maliyetinin 40 milyon TL olduğunu kaydeden Bakan Yanık, “Tüm Türkiye’de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla hızlı ve etkin bir şekilde ihtiyaç sahiplerimize bu dağıtımı gerçekleştireceğiz.” dedi.

PTT ÜZERİNDEN DESTEK

Bakan Yanık açıklamalarının devamında kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara desteklerinin süreceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar TL destek vereceğiz.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan Elektrik Tüketim Desteği’ni ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize hali hazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak.”