Genel

MEB resmi açıklama yaptı! Okula gitmeyecekler!

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada okula gitmeyecek ve idari izinli sayılacak kişiler tek tek açıklandı. Konuya ilişkin çok sayıda ilgilendiren açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapıldı. Detaylar haberimizde..

Öğretmenlerin ara tatil dönemi olan 15-22 Kasım arasında idari izinli sayılacağı ve okula gelmeyeceklerini belirten MEB, detayları aktardı. Bakan Özer, DYK kurslarına ve okul öncesi gruplarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

“OKULLARIN KAPANMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Bakan Özer’in yaptığı o açıklamalar şu şekilde:

Birinci önceliğimiz yüz yüze eğitime devam etmek. Yüz yüze eğitime devam etmek için iki aydan beri çırpınıyoruz. Eğitim ortamı sadece öğrenme yapılan yerler değildir. Eğitim ortamı öğrenmenin yanında psikososyal gelişimin olduğu, kültür, sanat, spor aktivitelerinin olduğu, kişisel gelişimlerin sağlandığı mekanlardır. Yüz yüze eğitimden uzaklaşmak bu imkanlar kim için önemliyse, en fazla mağduriyeti o kesim için oluşturmuştur. Bugün 850 bin dersliğimiz var. 3 kasım itibarıyla bin 496 sınıf kapalı. Binde 2. Okulların kapanması gibi bir durum söz konusu değildir.

35’ten fazla öğrenci bulunan sınıfların oranı yüzde 13,4’tür. Dolayısıyla kalabalık sınıflar yaygın değildir. Ayrıca Bakanlık olarak İl Milli Eğitim Müdürlüklerimize okul bazlı olarak kalabalık sınıflarla ilgili her türlü tedbiri alma, kural belirleme, ikili eğitime geçme veya ders saati süresinde tasarrufta bulunma yetkisini verdik.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Beklenen engelli öğretmen atamalarına ilişkin de detayları aktaran Özer, “3 Aralık’ta 750 engelli öğretmen ataması yapılacak” dedi.

KURSLAR DEVAM EDECEK

Özer, aynı zamanda kurslara ilişkin de “7, 8, 11 ve 12. sınıflar için bu kursları açmıştık. 15-19 Kasım’da verilecek tatil sonrasında 6 ve 10. sınıflarda Türkçe, matematik ve fen bilimleri için de bu kursları açacağız. Diğer sınıflar için kurslar devam edecek” dedi.