Genel

Kriz büyüdü! Marketler şeker ve yağ satışlarına kota!

Son dönemlerde marketlerde yaşanan krizler büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde marketlerdeki şeker krizinden sonra şeker ve yağ satışlarına kota getirildi. Konuyla ilgili açıklama Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç tarafından yapıldı. Aykaç yaptığı açıklamasında ürünlerin hızlı bir şekilde müşterilere ulaşması için kota yönteminin kullanıldığını belirtti.

Aykaç, açıklamasının devamında “Görünen o ki, şekerden sonra Ayçiçek yağını konuşacağız” dedi.

Marketlerde son dönemlerde meydana gelen şeker krizi şimdi de Ayçiçek yağında görülmeye başlandı. Geçen hafta marketlerde geçici bir süre bulunamayan şekerden sonra yağ ve şeker satışlarına koya getirildi.

Bazı yaygın marketlerde yağ satışları sadece 1 litre ile sınırlandırıldı. Vatandaşlar istedikleri marka yağı uygun fiyata bulamamaktan şikayetçi. Bazı tüketiciler ise kesme şekerin 1-2 kutu ile satışının sınırlandırıldığını ifade ediyor.

KISITLI SATIŞ YÖNTEMİ UYGULANABİLİYOR

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç bu sorunların yaşandığını doğruladı. Aykaç açıklamasında şekere geçen hafta yüzde 25 zam geldiğinin altını çizerek, “Özel şeker fabrikaları da Türk Şeker fiyatına satış yapmıyor. Bu da zorunlu arz açığına yol açıyor. Bazı perakendeciler de doğal olarak tüm tüketicilere ulaşabilmek için kısıtlı satış yöntemini uygulayabiliyorlar” dedi.

TARIM VE KREDİ YAĞ SATIŞINI SINIRLANDIRDI

Aynı zamanda şekerden sonra Ayçiçek yağı satışlarına da 1 litre kota sınırı getirildi. Tarım Kredi marketlerinde gözlemlenen uygulamada yağların önüne kağıt asılarak, “Değerli müşterimiz, tüm yağ çeşitlerimiz 1 adet ile sınırlıdır. Anlayışınız için teşekkür ederiz” notu düşüldü.