Ekonomi

Devlet çocuğu olan her aileye yardım ödemesi yapıyor! Nasıl başvurulacak?

Çocuğu olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre devlet, çocuğu olan ailelere sadece tek seferlik yardım yapacağını duyurdu. Tek seferlik yapılacak olan 232 TL yardım parası için başvurular nasıl yapılacak? Detaylar haberimizde..

Pandemi dönemi başta olmak üzere, devlet her dönemde ihtiyaç sahiplerine yardımlarını yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda çocuğu olan ailelere süt parası kapsamında destek veriliyor. İşte süt parasına dair merak edilen detaylar..

232 TL YARDIM KİMLERE VERİLİYOR?

232 TL süt parası ya da emzirme parası olarak adlandırılan bu yardım sigortalı olarak çalışan kadınlara yapılıyor. Kadın sigortalı olarak çalışmıyorsa, o zaman bu yardım çalışan eşi adına devlet tarafından yapılıyor.

Yardım ödemesi her yıl gelen zamlarla birlikte değişkenlik gösteriyor. 2021 yılı için 232 TL olan yardımın 2022 yılında değişmesi bekleniyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Emzirme ödeneğinden yararlanmak için birtakım şartları taşımak gerekiyor. Bu şartlar şu şekilde:

5 yıl içinde ödeneğin alınması gerekiyor.

Doğumun canlı olması ve başvuru zamanına kadar bebeğin yaşaması gerekiyor.

Çalışan, çalışmayan kadınların yanı sıra sigortalı olarak çalışan eşin doğumdan önceki 15 ay içerisinde en az 20 günlük primin ödemesi gerekiyor.

Emzirme ödeneği almak için ayrı bir başvuru yapılmasına gerek yok. Sistemde emzirme ödeneği otomatik olarak kişilerin haspalarına aktarılıyor. Ayrı bir talimat yoksa ödemeler PTT üzerinden yapılıyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir