Gündem

Yanardağ harekete geçti! Bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi

İspanya’da La palma felaketi iki aydır sürüyor. Cumbre Vieja Yanardağı’ndan çıkan lavlar 4. koldan denize akmaya başladığı bilgisi paylaşıldı. Bundan dolayı sokağa çıkma yasağı ilan edilirken gaz yayılımı nedeniyle halka pencere ve kapıları açmayın tavsiyesi yapıldı.

DENİZE AKMAYA BAŞLADI

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası’nda 19 Eylül’den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı’ndan korkutan haberler gelmeye devam ediyor. Yanardağın püskürttüğü lavlar 4. koldan denize akmaya başladı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ

La Palma Adası yerel yönetimi tarafından çok önemli bir karar alındı. Bu doğrultuda lavların yeni koldan denize akmasıyla başlayan gaz yayılımından dolayı 3 binden fazla kişiyi etkileyecek şekilde dört yerleşim yerinde sokağa çıkma kısıtlaması getirildiği paylaşıldı.

PENCERE VE KAPILAR KAPALI OLSUN TAVSİYESİ

Kanarya Adaları Volkanik Acil Durum Planlama kurumu da hava kirliliğinin artması ve gaz yayılımından dolayı halka zorunlu kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmaması, pencere ve kapıları kapalı tutması tavsiyesinde bulundu.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Birliği Uydu Görüntüleme Sisteminin (Copernicus) güncellediği verilerde, volkandan çıkan lavların bölgede kapladığı alanın 1065 hektara çıktığı paylaşılırken lavların büyük çoğunluğunun ev olmak üzere 2 bin 651 binanın yıkılmasına, 95 binada ise kısmi hasara neden olduğu bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir