Gündem

Bakanlık’tan Yazılı Açıklama! Öğretmenler Gelen Hediyeleri Kabul Etmesin!

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Öğretmenlere, “Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, Öğretmenler Günü’nü onlara armağan etmiştir. Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir. Bugün kutlanacak Öğretmenler Günü İçin Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile resmi bir yazı gönderdi. Öğrencilerden gelecek hediyeleri kabul etmemesini isteyen yazının detayları…

 

Bugün Hediye Kabul Etmeyin!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 81 il milli eğitim müdürlüğüne Bakan Yardımcısı Petek Aşkar imzasıyla resmi bir yazı göndererek, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde maddi değeri olmayan sembolik nitelikteki hediyeler dışında mesleki karar ve tarafsızlığı etkilemesi muhtemel herhangi bir hediyenin kabul edilmemesini istedi.

Konuyla ilgili veliler de sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda şikayetlerini dile getirdiler. Öyle ki çoğu yerde okul aile birlikleri hediyenin ne olacağına karar veriyor. Kimi pahalı çanta, kimi de pırlanta yüzük gibi değerli takılar almak istiyor. İçlerinde öğretmen için üç boyutlu özel pasta hazırlatanlar da var. Özellikle ilkokullarda bu daha çok yaşanıyor. Sadece sınıf öğretmenlerine değil, branş öğretmenlerine de hediye alınınca öğrenci başına 50 TL’den başlayıp 500 TL’ye varan miktarda bir harcama ortaya çıkıyor.

Öğretmenlere ‘hediye kabul etmeyin’ uyarısı çok tartışıldı. Konuyla ilgili yorumlar şöyle:

– Pahalı hediye yarışı başladığından beri, o güzel gün birçok öğretmen için mahcubiyete, bazıları için er meydanına dönüştü.

– İki veli para topladı diye genelleme yapmak ve sanki bu parayla pahada ağır şeyler alınıyormuş algısı oluşturmak ancak öğretmene zarar verir. Hiçbir öğretmen bana hediye alınsın diye beklemez.

– Motivasyonumuz pahalı hediyeler değil, öğrencilerimizin yüzünde tatlı bir tebessümle “Öğretmenim, Öğretmenler Gününüz kutlu olsun” cümlesidir.

– Tüm kurumlara tebrik için orkideler gelsin öğretmene verilen küçük hediyelere göz dikilsin. Tüm kurumlar hediye kabul etmesin o zaman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir