GündemSağlık

Türkiye’de de adım atıldı! ‘Mucizevi ilaç’ koronavirüs salgınını tamamen bitirecek mi?

Amerikan ilaç firması Merck’in üretimi olan ve ağızdan alınan yeni koronavirüs ilacı Molnupiravir, İngiltere’de acil kullanım onayı almasının ardından Türkiye’ye de geliyor. İlaçla ilgili açıklamalarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, ilacın ülkemizde ölüm ve hastaneye yatış oranlarını ciddi şekilde azaltacağını belirtti.

Resmi kaynaklara göre Molnupiravir’in Türkiye’de üretimi ve kullanılması için çalışmalar başladı. İlaçla ilgili henüz yayımlanmamış bir çalışmanın sonuçlarını aktaran Akova, “Molnupiravir’e ilişkin yapılan bu çalışmada, Kovid-19’u ağır geçirmek açısından en az bir tane risk faktörü taşıyan hastalarda, hastalık belirtilerinin başlamasını takiben ilk 5 gün içinde kullanıldığında, ölüm ve hastaneye yatmayı yüzde 50 oranında azalttığı gösterilmiş bir ilaç. Yani riskli grupta, mutlaka erken başlandığında etki gösteriyor. Hamilelerde ise kullanılamıyor.” açıklamasını yaparak aşı ile karşılaştırılmasından da bahsetti. Söz konusu çalışmanın aşılanmamış kişilerle yapıldığının altını çizen Prof. Dr. Akova şöyle konuştu:

“Molnupiravir isimli ilacın aşıya alternatif olması söz konusu değil. Ancak riskli hastalara kısa süre içinde başlanırsa etkili olabilecek bir ilaç. Özellikle riskli hastalarda hastaneye yatışı ve ölümü engellemek açısından çok da fazla alternatif olmadığından, böyle bir ilacın varlığını tabii ki olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.”

“Türkiye’de şu anda Kovid-19’a karşı kullanılan etkili bir ilaç olmadığını dikkate aldığımızda ülkemize gelebilecek olması da olumlu. Ancak bu ilaca ‘mucize ilaç’ gözüyle bakılmaması gerekiyor.”

Açıklamalarını tam doz aşıların yaptırılmasının önemini vurgulayarak noktalayan uzman isim, ‘mucize ilaç’ kavramı yersiz olduğu için tam doz aşılamanın son derece önemli olduğunu; ayrıca hastalığın aşılı olanlara da bulaşabileceği ama ağır hastalık oluşturmayacağı gerçeğinden hareketle maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulmaya devam edilmesi, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre maskesiz bulunmaktan kaçınılması gerektiğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir