Ekonomi

Şimdiden çeşit çeşit alabilirsiniz! Makarna fiyatlarına yeni yıldan sonra büyük zam geliyor!

Un, yağ, şeker, Türk kahvesi ve çaydan sonra şimdi de makarna ile ilgili son dakika bilgisi geldi. Yapılan açıklamaya göre un sanayicileri, aralık ayı itibariyle un fiyatlarının 12,50 TL’den satılacağını belirtti. Bunun üzerine de makarna sanayicileri yeni yıldan sonra bir paket makarnanın 5 TL’yi aşacağını ifade etti.

Akşam yemeklerinin kurtarıcısı olan makarna ile ilgili kötü haber geldi. Son dönemlerde artan döviz kurları sebebiyle pek çok ürüne zam gelmeye başladı. Buğday fiyatlarının son 9 yılın rekorunu kırması ile birlikte un, makarna ve ekmek fiyatlarında değişiklik başladı.

MAKARNA FİYATLARI EN AZ YÜZDE 15 ZAMLANACAK

Buğday piyasasında meydana gelen hareketlilik un fiyatlarını etkilemeye başladı. Fırıncıların ekmek fiyatlarına olan zam talepleri sonrasında gözler makarnalara çevrildi. Bu kapsamda da makarna fiyatlarına en az yüzde 15 oranında zam gelecek.

DOLARIN DENGELENMESİ GEREKİYOR

Bir un sanayicisi, normal şartlarda fiyatlara aralık ayının sonu ile ocak, şubat aylarında zam geldiği bilgisini vererek “Durumun vehameti buradan anlaşılabilir. Daha zam dönemi gelmeden bu kadar fiyat artışı yaşandı. Fiyatların duracağını da sanmıyorum. Önce dolardaki artışı durdurmaları, dolar/TL’nin 10 seviyelerinde dengelenmesi gerek” açıklamasını yaptı.

340-355 TL’YE ÇIKTI

Tanınan bir un markasının fabrika satış temsilcisinin, şu değerlendirmede bulundu:

“Geçen sene bu dönemlerde en ucuz ekmeklik buğday unu 130-149 TL’ye alınabiliyordu. Şimdi 340-355 TL’ye çıktı. Kimse bu kadar artmasını beklemiyordu. Tahmin, öngörü yapılamayan bir dönemdeyiz. Bir kumar, bir at yarışı gibi bir durumun içindeyiz”