Ekonomi

Sigaraya Sağlam Zam Geliyor: Şimdiden Stoklayın

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, sigara ve alkole zam beklendiğini duyurdu.

Türk lirasında yaşanan değer kaybıyla beraber ekonomik sorunlar her geçen gün daha da derinleşirken, alkollü içeceklerin ardından bir zammın da sigaraya geleceği öğrenildi.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı (TTBP) Özgür Aybaş, kişisel sosyal medya hesabı Twitter üzerinden konuya ilişkin paylaşımda bulundu. Aybaş paylaşımında “Dostlar sağlam zam geliyor sigaraya alkole umarım gelmez” dedi. Paylaşımın ardından platformda yer adan diğer kullanıcılar şimdiden stoklayın çağrısında bulundu.

Kasım ayı başında da bazı ithal biralar ile rakı, viski, votka, cin ve likör fiyatlarına yüzde 10 ila 20 arasında zam yapılmıştı.

Tiryakiler, sigara ve alkol konusunda zamların ne zaman geleceğini yakından takip ediyor. Birçok ürüne gelen zammın oranın yüksek olması vatandaşı stoklama yapmaya zorluyor. Zira sigara ve alkole büyük zam yapılacağı öngörülüyor. Sigara ve alkol satışlarında hem ÖTV zammı hem de KDV zammı konulacak ki bunun yanı sıra şirketler, artan döviz kurundan dolayı kendileri de ayrıyeten zam koyacak.

En Az Yüzde 20 Zam Yapılacak!

Ege Haber’de yer alan habere göre, Sigara ve Alkol dağıtım şirketleri tekel bayilerini zam konusunda uyarıyor. Her yıl yapılan zamlardan çok daha büyük bir zam yapılacağını belirten dağıtım şirketleri, sigaraya yaklaşık yüzde 20 ile 22 arasında zam yapılacağını belirtiyor.  Bu yapılan zam haricinde birde kur farkı zammı yapılacak ki bu durumda en düşük sigara fiyatı 18 liraya, marlboro,  parlement gurubu 22 TL’ye çıkması anlamına geliyor.

Tekel Ürünlerine Ne Zaman Zam Yapılacak?

Daha önce şarap ürünlerine ÖTV zammı yapılmamıştı lakin bu kez tüm alkollü içeceklere ve tüm sigara gruplarına büyük bir zam yapılacak. Gelen zamla 500 ml kutu malt bira 17 TL’ye, 500 ml kutu ekstra alkollü bira 22,5 liraya yükselecek. Yapılacak olan zamlar 1 Ocak 2022 tarihinde geçerli olacak.

Geçtiğimiz Hafta Rakıya da Zam Gelmişti!

Türkiye’de peş peşe gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Son olarak ekmek ve LPG’ye gelen zammın ardından rakıya da zam geldi. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, 15 Kasım’dan itibaren uygulanacak, rakıya gelen zamlı listeyi paylaştı. Aybaş bir kullanıcının sorusu üzerine, bu zamların ‘maliyet zammı’ olduğunu belirtirken yüzde 17 ile yüzde 25 bandında daha büyük ÖTV zammının da aralık sonu veya ocak başında geleceğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir