Ekonomi

2021 Aralık Ayı Geldi! Milyonların Beklediği Asgari Ücrette Gözler Yarına Çevrildi!

Son zamanlarda en çok merak edilen konular arasında asgari ücret ilk sıralarda yer alıyor. Asgari ücretle çalışan vatandaşlar şuan Asgari ücret net 2 bin 825 TL maaş alıyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Aralık ortasına doğru asgari ücret konusunun netlik kazanacağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Yarın 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı başlıyor. Resmi olarak yarın 2022 asgari ücret çalışmaları başlayacak. İşte yarın düzenlenecek toplantının detayları…

Asgari Ücret Ne Kadar Olur?

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını yarın yapacak. Özellikle çalışan vatandaşları yakından ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç, yarın resmi olarak başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil edecek. İşveren heyetinin başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanlığını ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yapacak.

Taraflar, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl hükümet, işçi ve işveren temsilcileri yeni asgari ücretin aralık ayının sonu beklenmeden hızlı şekilde müzakere edilmesi konusunda mutabık. Bu durum, yeni asgari ücretin aralık ayı ortasında belirleneceği görüşünü güçlendiriyor. İşçi ve işveren tarafının mutabık olduğu diğer bir konu da vergi indirimi. Her iki taraf, başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasını talep ediyor.

Görüşmeler öncesi TİSK, mevcut istihdamın korunması ve yeni istihdam sağlanması için asgari ücret işveren desteğinin bu yıl da devam etmesinde ısrarlı. Türk-İş ise yeni asgari ücrete dair talebini kamuoyuyla henüz paylaşmamakla birlikte “insan onuruna yakışır” düzeyde bir asgari ücret istediğini ifade etti.