EkonomiGündem

Yüzde 100 zam gelecek denilmişti, geri adım atıldı… Marketlerde o ürün 25 kuruşa satılacak

Geçtiğimiz günlerde marketlerde 2019 yılından itibaren ücretli olarak satılmaya başlanan ve her biri için 25 kuruş istenen plastik poşet fiyatlarının 2022 yılında zamlanacağı gündeme gelmişti. Zincir marketler yüzde 100 zam talep ederken devam eden görüşmeler neticesinde konu karara bağlandı. Karara göre marketlerde plastik poşetler 2022 yılında da 25 kuruşa satılacak.

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun ek 13’üncü maddesinde yer alan “Plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir” hükmü çerçevesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” yayımlanarak, 1 Ocak 2019 tarihinde plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması başlatılmıştı. 2020 ve 2021 yıllarında herhangi bir zam uygulanmayan plastik poşetler 25 kuruştan satılmaya devam ediyordu. Ancak 2022 yılı için yüzde 100 gibi bir oranda zam talebi bulunuyordu.

TBMM Ambalaj Komisyonu Plastik Poşet Alt Komisyonu, 2022 yılı plastik poşetlerin satış ücretlerinin belirlenmesi ve uygulamaya ilişkin görüş alışverişinde bulunulması gündemiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda ilgili sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla toplandı. Talep edilen yüzde 100 zam oranı da toplantıda gündeme geldi.

Sektör temsilcilerinin görüşlerinin de yer aldığı komisyon raporunu inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, poşet ücretlerinin 25 kuruş ile sabit tutulması kararını verdi.