EkonomiGündem

e-Devlet üzerinden başvuru yapan herkese 1.100 TL veriliyor! Pandemi sosyal yardım kampanyası yeniden başlatıldı

Geri ödemesiz, karşılıksız pandemi destek ödemesi hakkında vatandaşların araştırmaları devam ediyor. Sosyal yardım ödemesi adı altında yapılan bu ödemelerin üçüncü fazı hala devam ederken başvuru yapan vatandaşların başvurularını sorgulayabilecekleri ve başvuru yapmayanların başvuru yapabilecekleri sayfa e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Bu destek ödemesi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere 1100 TL ödeme yapılıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyor.

1100 TL DESTEK

Pandemi sebebiyle geçim sıkıntısı yaşayan kişileri bir nebze rahatlatacak ödeme her ay Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1100 TL olarak veriliyor. Geçen sene 1000 TL olarak verilen ödemelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurusuyla bu sene 1100 TL olduğu açıklanmıştı.

KİMLERİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEK?

Konu ile ilgili olarak destek için başvuru yapacak olan vatandaşların bazılarının başvuruları kabul edilmeyecek. Bu kapsamda destek ödemeleri için değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılıyor. Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendiriliyor. Ayrıca aşağıdaki maddelerden birine sahip olan vatandaşların da başvuruları kabul edilmeyecek.

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar.

BAŞVURU GÜNLERİ

e-Devlet pandemi sosyal destek ödemesi başvuruları  TC kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılıyor. Bu kapsamda başvuru günleri şöyle belirtilmiştir:

0- Pazartesi
2-Salı
4-Çarşamba
6-Perşembe
8- Cuma