EkonomiGündem

Türkiye’deki 12 milyon emekli dikkat! Ocak ayında geçerli olacak: Emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu

Memur ve memur emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranları açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı ve bu açıklamada memurlara enflasyon üzerinde fark ödemesi yönünde ek protokol yapılacağını, düzenlemenin tüm kamu personelini kapsayacağını bildirerek zam oranlarının maaşlara Ocak’ta yansıyacağı bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Bakanlık tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada 4 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30-35 arası değişen oranlar ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığı, 3600 ek gösterge meselesi düzenlemesinin de sözleşme maddesi haline getirildiği bildirildi.

ÇALIŞMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Ayrıca bununla birlikte yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla görüşme sonucu kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacak”

ALİ YALÇIN DA AÇIKLAMA YAPTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’le görüşmesinin ardından açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da önemli değerlendirmelerde bulundu. Ali Yalçın açıklamalarında ek protokol ile kamu görevlilerinin alım gücünün yükseltilmesi beklentisini Bilgin ile paylaştıklarını ifade ederek şöyle devam etti:

“Sözleşmeye bir ek protokol olarak tüm kamu görevlilerini içerisine alacak şekilde bir düzenleme gerektiğini dile getirmiştik. Şimdi de Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile konuyu tekrar görüştük. Bunun için de ocak ayındaki maaşlara yansıyacak şekilde ek protokol yapma konusunda bir mutabakat sağladığımızı söyleyebilirim”

Yalçın, 3600 ek gösterge konusunda da “3600 ek gösterge ve ek göstergeler konusunu asgari ücret belli olduktan hemen sonra Çalışma Bakanlığı ile gündeme alıyoruz. Komisyonu toplayarak çalışmaya başlıyoruz. Bu konuda bir mutabakat sağladık” diye konuştu.