Ekonomi

Vatandaşa Müjdeli Haber Geldi: Fiyatlar Yeniden Değerlendirilmeye Başlandı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç vatandaşa beklediği haberi duyurdu. Avdagiç, “Bütün şirketler fiyatlarını yeniden değerlendirme konusunda yola çıktı ve bununla ilgili olumlu dönüşler almaya başladık” dedi.

Dövizdeki hareketlilik nedeniyle iğneden ipliğe piyasadaki sayısız ürüne zam yapıldı. Dövizdeki hareketlilik ters yönde ilerlemeye ve Türk Lirası değer kazanmaya başlayınca gözler fiyatların ne zaman düşeceğine çevrildi. Vatandaşta başta gıda ve otomotiv sektöründe olmak üzere döviz kuru kaynaklı yaşanan zamların geri çekilme beklentisi arttı. Konu ile ilgili katıldığı programda konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Bütün şirketler fiyatlarını yeniden değerlendirme konusunda yola çıktı ve bununla ilgili olumlu dönüşler almaya başladık” dedi.

“Şirketler Fiyatlarını Yeniden Gözden Geçirme Noktasında Yola Çıktılar”

Katıldığı programda açıklamalarda bulunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Kurun sürekli yukarı doğru gitmesi hem fiyatların yukarı doğru çıkmasına sebebiyet verdi hem de kurun nereye doğru gideceği öngörüsüyle ilgili fiyatlara ayrıca risk puanları eklemeye başladı. Hem risk artışı hem kur artışı fiyatların daha hızlı gitmesine sebebiyet verdi. Şimdi artık iki gündür kurun nereye oturacağı belli oldu. Buna bağlı olarak da bütün şirketler fiyatlarını yeniden gözden geçirme noktasında yola çıktılar” dedi.

Gıda Ve Otomobilde Fiyatlar Düşecek Mi?

İTO Başkanı Avdagiç, (“Doların düşüşü sonrası gıda ve otomotivde fiyatlar düşecek mi sorusuna?”) Mobilya firmalarından, bakliyat firmalarına, otomotiv firmalarından, beyaz eşya firmalarına kadar, küçük elektrikli ev aletlerine kadar birçok firma bu konuda hızlı dönüş yaptı. Tabi bu konuda bir beklenti de kamudan var. Kamununda bu fiyat unsurlarını ve maliyet enflasyonu oluşturan özellikle enerji fiyatlarında ve bazı tarımsal girdilerde oluşan aşırı artışların tekrar normal hale gelmesi konusunda bir katkı vermesi bu süreci hızlandıracaktır” ifadelerini kullandı.