Ekonomi

Yeni Annelere Bir Ödenek Daha

Doğum yapmış kadınlar çocuk sayısına göre Aile Bakanlığı’ndan 600 liraya kadar doğum parası alabilmektedir.

Çalışma Bakanlığı ise yeni annelere 122 lira emzirme ödeneği ödüyor.
Son zamanlarda  kadın çalışanlar için ve anneler için kolaylıklar ve avantajlar getirildi. Öncelik olarak anneler için yapılan yarı zamanlı çalışma uygulaması niteliği,  bunun yanı sıra doğum yapmış olan kadınlara yapılan ödemeler anneler için bir avantaj konumuna gelmiştir.

Anneler için geçtiğimiz yıl içerisinde başlayan uygulama ile çocuklarının ilk altınını devlet veriyor. Annelere ilk çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için 400 TL ve üçüncü çocukları için 600 lira ödemesi yapılıyor. Eğer daha önce iki çocuk sahibi olmuş iseniz daha sonra yeni bir çocuğunuz durumlarda 600 lira ödemesi yapılıyor. İkiz doğumlarda ikinci çocuk için 400 lira olmak üzere toplam 700 lira ödemesi yapılıyor.
 
HER YIL ÖDEME MİKTARLARINDA BİR ARTIŞ OLUYOR 

Süt parası her yıl değişen miktarlarda doğum yapan annelere verilmektedir. 2016 yılı için 122 lira olarak ayarlanan bu miktar ödeniyor. Bu ödeme diğer ödemeyle birlikte alınabilmektedir. Doğum yapmış bir kadın hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan hem de Çalışma Bakanlığı’ndan (SGK) iki ayrı ödeme alımında bulunuyor.

ÖDEMELER ANNEYE YAPILMAKTADIR

15 Mayıs 2015 Cuma tarihinden sonra yapılan doğumlarda yukarıda açıklandığı gibi ilk çocuk için 300 TL ikincisi için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödemesi yapılıyor. Bu tarih sonrasında üç çocuk sahibi olanlar için 1.300 lira ödeme yapılıyor. Ödeme için şartlar aşağıda belirtilmiştir.

-Bebeğin yaşıyor olması gerekli,

-Doğan bebeğin kaçıncı çocuk olduğu 15 Mayıs 2015 öncesi çocuklar dikkate alınarak belirleniyor,

-Yapılan yardım, yaşayan ve Türk vatandaşı anneye yapılmaktadır,

-Ödemenin alınabilmesi için ebeveynlerden birinin Türk vatandaşı olması koşulu vardır,

-Yapılacak başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine veya kaymakamlıklar valiliklere yapılması şeklinde ayarlanmıştır,
-Memurlar için başvuru şartı ise şöyledir çalıştıkları kuruma başvuru yapmaları gerekiyor,

-Yurtdışındaki yaşamakta olan vatandaşlar ve mavi kartlılar da yararlanıyor. Bu vatandaşlar için ise başvurular büyükelçilik ve konsolosluklara yapılmaktadır.

ÇALIŞMAYAN BAYANLARDA BU ÖDENEKTEN FAYDALANIYOR

Süt parası ödemesi sigortalı olarak çalışanlara ve onların eşlerine yapılmaktadır. Çocuğun kaydı sisteme alındığında SGK bu ödemeyi yapmaktadır. Her yıl değişmekte olan rakamın ebeveynlere ödemesi yapılmaktadır. 2015’te 112 lira olarak belirlenen ödeme bu sene ise 122 lira olarak ayarlandı.

Bazı şartları aşağıdaki gibidir:

-Ödeme sigortalı kadına veya sigortalı olmayan annenin doğum yapması üzerine kocaya yapılmaktadır.

-Bebeğin canlı olması gerekmektedir.

-Sigortalının sigortasız eşi için ödeme yapılması için eşin resmi nikahlı olması koşulu vardır.

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur’lular için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir.

İşten ayrılanlar için ise 300 gün içerisinde doğum yapar iseler doğumdan önceki 15 ay içerisinde 120 gün sigorta var ise ödeme yapılmaktadır.