Gündem

Koronavirüs salgınında korkunç gelişme! Tüm kısıtlamaları geri getirecek Flurona varyantı geldi

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisinde yeni varyantlar bitmek tükenmek bilmiyor ve Omicron’un ardından Flurona ismi verilen yeni bir varyant ortaya çıktı. Yılbaşı eğlenceleri sonrasında Omicron varyantının patlaması beklenirken İsrail’den korkutan bir haber geldi ve hamile bir kadının Flurona varyantına yakalandığı belirtildi.

HER İKİ HASTALIK BELİRTİLERİ VAR

Özellikle yılbaşı sonrası tüm dünyada vaka patlaması yaşanırken, son varyant olan Omicron’un yayılma hızının çok yüksek olması durumu daha da kötüleştiriyor. Tüm dünya Omicron varyantına karşı alınacak önlemleri düşünürken ortaya çıkan yeni varyant adeta şoke etkisi yarattı. Bu varyantın haberi ise İsrail’den geldi. Hamile bir kadında aynı anda influenza ve koronavirüs tespit edilirken bu vakaya, grip enfeksiyonu (flu) ile COVID-19’un (koronavirus) birleşimi olarak nitelendirilen ‘Flurona’ ismi verildi.

Konu ile ilgili olarak hamile ve aşısız kadının, hem grip enfeksiyonu hem de COVID-19’a yakalandığı belirtildi. Ülkede ilk kez rastlanan bu vakaya, her iki hastalığın adından (flu-koronavirus) türetilerek “Flurona” adı kondu.

AÇIKLAMA YAPILDI

Konu ile ilgili olarak kadında her iki hastalığın semptomlarının görüldüğü ancak hafif atlattığı için hastaneden taburcu edildiği belirtildi. Hastanın tedavi gördüğü hastanenin jinekoloji bölümü başkanı Prof. Arnon Vizhnitser ise bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hamile kadına grip ve COVID-19 teşhisi konuldu. İki kez yapılan kontroller sonrasında iki hastalığın testi de pozitif çıktı. Hastalıklar üst solunum yollarını etkileyerek nefes almayı zorlaştırıyor ve oldukça bulaşıcı nitelikte”

YASAKLAR GELMİŞTİ

Kasım ayında İsrail, Omicron mutasyonunun ortaya çıkmasıyla birlikte içinde özellikle Afrika ülkelerinin bulunduğu bir kırmızı liste hazırlamıştı. Aralık ayında ise İsrail Hükümeti, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu Belçika, Kanada, Almanya, Macaristan, İtalya, Fas, Portekiz, İsviçre ve İngiltere’ye Omicron mutasyonunun yayılımı nedeniyle seyahat yasağı getirmişti.