Editörün SeçtikleriEkonomi

Aralık ayı elektrik faturası yüksek gelenler dikkat!

Gelen bir son dakika haberine göre Aralık ayı içerisinde elektrik faturası yüksek gelenler için EPDK inceleme başlattı. Yapılan açıklamaya göre EPDK 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olan elektrik tarifelerinin Aralık ayına yansıtıldığı iddialarına ilişkin faturalarda inceleme başlattı.

EPDK, 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli zam kararı aldığını duyurmuştu. Ancak vatandaşların büyük bir kısmı Aralık ayındaki faturaların yükse geldiğini ve zamların Aralık ayı faturalarına yansıtıldığını iddia etti. Şikayetlerin artması üzerine EPDK Aralık ayı faturalarını inceleme altına aldı.

“FARKLI AYIN TARİFESİNİ UYGULAYAN ŞİRKET AĞIR BEDEL ÖDEMEK DURUMUNDA KALIR”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, hesaplamaların ilk okuma ve son okuma tarihi arasındaki gün sayısına göre yapmak zorunda olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Perakende şirketleri, örneğin, aralık ayı içinde ne kadar gün varsa tüketimi ona göre oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, ocak ayı içinde ne kadar gün varsa da yine tüketimi ona göre oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplama yapmak zorunda. Her tüketici kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır”

ACİLEN BAŞVURMALARINI BEKLİYORUZ

“1 Ocak’tan itibaren geçerli olan tarifelerin aralık ayı faturalarına yansıtıldığı yönünde kurumumuza şikayetler geliyor. Şirketlerin faturaları hesaplama yöntemi bellidir. Hiçbir şirket bu metodun dışına çıkamaz. Vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüdü varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmalarını ve herhangi bir hata tespit ederlerse kurumumuza acilen başvurmalarını bekliyoruz”