EkonomiGündem

Aralık ayı elektrik faturaları isyan ettirince vatandaş bu yöntemlere yöneliyor! Elektrik faturaları düşüyor

2021’in son dakikalarında EPDK kararıyla elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi ve faturalara da yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı. Yapılan bu zamlar da Aralık ayı faturalarına hemen yansıdı. Vatandaşlar fatura tutarına isyan ederken elektrikten tasarruf ettirecek yöntemleri de sizlerle paylaşıyoruz…

İşte elektrik tasarrufu sağlayan bazı maddeler:

1) Buzdolabının kapağını uzun süre açık bırakmamak, buzdolabını ısı kaynaklarından uzak tutmak yüzde 25 oranlarında ısı tasarrufu sağlıyor. Bulaşık makinasını tam dolulukta çalıştırmak, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası gibi elektrikli aletleri yeni teknoloji ve A serisi ürünlerden seçmek faturaları düşürüyor.

2) Kış aylarında ısınma amaçlı elektrikli cihazların tercih edilmesi elektrik sarfiyatını artırıyor, faturaları yükseltiyor. Kışın en çok enerji tüketen kombi ve elektrikli ısıtıcıların ortalama bir ısı seviyesinde ve sabit tutulması, tasarruf sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre oda sıcaklığı oturma odaları için 21, diğer odalar için 18 derece olmalı. Bu derecede ısıtma ile enerjiden en az yüzde 7 tasarruf sağlanabiliyor. Her yıl kış aylarında yaşanan elektrik faturalarındaki artışın bir nedeni kombiler. Kombilerin sadece doğal gaz ile değil, elektrik de kullandığı unutulmamalı. Tasarruflu kombi seçilmeli.

3) Faturaları düşürmenin bir yolu 3 zamanlı tarifeler. 3 zamanlı tarife içerisinde tüketicilere enerjilerini temin edecekleri saat dilimlerine göre farklı fiyatlar sunuluyor Bunun için öncelikle akıllı sayaç kullanmanız ve dağıtım şirketine bu tarifeye geçeceğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Söz konusu tarifede dönemler gündüz, puant ve gece olarak adlandırılıyor. Kış sezonu için gündüz dönemi 07.00-18.00, puant 18.00-23.00, gece 23.00-07.00 saat aralıklarını kapsıyor. Puant dönemi olarak nitelendirilen saat dilimleri, enerjinin tüm hane halkınca en çok tüketildiği saatler, dolayısıyla bu saatler arasında enerji birim bedelleri gündüz ve geceye oranla biraz daha yüksek. Tüketim miktarlarının düşük seyrettiği gece saatleri, 3 zamanlı tarifenin de en avantajlı dönemi.

4) Bina yalıtımı, verimli aydınlatma değişimi, izolasyonu olmayan pencere değişimi, elektrikli ev aletlerinin verimli olanlarının tercihi, oda termostatı veya sıcaklık kontrolü uygulaması, çatı izolasyonu gibi uygulamalar enerji tasarrufunda önemli rol oynuyor. Bina yalıtımı, aydınlatma ve tüm ev aletlerinde verimli ekipman kullanılarak faturalarda yüzde 28’e kadar tasarruf edilebilir. LED ampullerin kullanılması aynı değerdeki ışığı yüzde 90’a varan tasarrufla elde etmemizi sağlıyor.