Genel

Memurlar Doğdukları Şehre Atanabilecek

Birçok memurun ortak sorunları hakkında düzenleme yapıldı.
Öte yandan 2014 yılında KPSS’ye giren memurlara bir kez daha atanma şansı tanındı.

 
Memurların mevzuatında yapılan değişiklikle hem doğdukları şehire atanma imkanı getirildi hem de 2014 KPSS’ye giren memur adayları için birkez daha  atanma hakkı verildi. Yapılan bu değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak ve yürürlüğe girdi.Memurlarla ilgili iki önemli düzenleme 26.02.2016 tarihi itibari ile yürürlükte yer aldı.Yıllardır yürürlükte olan üst düzey memurlar ve güvenlik-koruma alanında görev yapan memurların doğduğu yere atanmamalarına ilişkin kural  kaldırılırken; 2014 yılı KPSS’ye  giren yüzbinlerce adaya da bir daha atanmaları için şans daha verilmiş oldu.

Yürülükten Kaldırılan Maddenin Detayları:
Resmi Gazete’de açıklanan, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik içerisinde yapılan değişiklikler aşağıdaki gibidir.
 
Memurların atamasının yapılamayacağı hizmet yerleri maddesi 26.02.2016 tarihi ile yürülükten kaldırıldı onun yerine artık;
Valiler

Kaymakamlar

Bölge Müdürleri

Başmüdürler

İl ve İlçe Müdürleri

Emniyet Müdürleri

Emniyet Amirleri

Milli Eğitim Müdürleri

Defterdarlar

Mal Müdürleri

Kadastro Müdürleri

 Tapu Sicil Müdürleri

Nufus Müdürleri ve Bu müdürlerin  yardımcıları

Taşra Teşkilatında Görevli Şube Müdürü

Müdür, il ve ilçe müftüsü ve bu kişilerin yardımcıları ile koruma ve güvenlik hizmetlerini yürütmekte olan personeller;
Kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu ile bağlı ilçelere artık atanabilecek.
 
Yukarıda yer alan memurlar en az 15 yıl süre ile ikamet etmekte olduğu il ve ilçelere  ataması yapılacak. Yetkililer özellikle az gelişmiş bölgelere yapılmakta olan atamalar sorun yaşandığını açıkladı, “En azından o bölgenin insanı olup, yine o bölgeye hizmet etmek isteyenler için böyle bir düzenleme yapıldı”  diyerek düşüncelerini açıkladı.
 
Resmi Gazete’de açıklanan bir diğer karar aşağıda yer almaktadır.

 KPSS’ye girmiş memur adayları için önemli bir gelişme yapılan bu düzenleme ile ilgili Kamu Personeli Seçme Sınavı ’nin  açıklandığı tarih itibari ile 2 yıl süresince geçerli olacağı hükmü yer almakta. Yetkililer ise, “Her yıl temmuz ayında yapılan KPSS bu yıl mayıs ayına alındı. Hak kaybı olmasın diye bir düzenleme yapıldı. Böylece 2014 yılı KPSS’ye girenler, daha önceki yıllarda girenler gibi dördüncü kez atama hakkı elde edecek. Ayrıca geçen yıl KPSS’ye giren ancak mezun olmayan bu sene mezun olabilen memur adayları da hak kaybı yaşamamış olacak” diyerek düşüncelerini kelimelere aktardılar.