Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin resmen duyurdu: Maaşlara 1.150 lira daha zam geliyor! Bakan tarih verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek gösterge hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı ve EYT ile 3600 ek gösterge hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Bilgin EYT hakkında yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Ben bu konuda konuşmuyorum. Net bir çalışma yaptıktan sonra zaten açıklayacağız. Şu anda 3600 üzerinde yoğunlaştık. Önümüzdeki hafta ve bu hafta da bizim sağlık sistemimizde, SGK ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. İlaç ile ilgili problemler var. Onu bitirmeye çalışıyoruz.”

EK GÖSTERGE MÜJDESİ GELDİ

Bakan Bilgin 3600 ek gösterge hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bilgin açıklamalarında 3600 ek gösterge ile ilgili yasal düzenleme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Çalışmalarımızı başlattık, mayısta bitireceğiz. Mayısta Meclis’te. Taraflarla kurumlar arası görüşme, teknik çalışma yapılıyor. Şubatta bir açıklama yapılabilir”

Bakan Bilgin, memur sendikalarının, ek gösterge sisteminin genişletilmesi yönünde taleplerinin olduğunun anımsatılması üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu. Ek göstergenin dört meslek grubunu kapsadığını belirten Bakan Bilgin şu ifadelerle devam etti:

“Dört meslek grubunu kapsıyor; ama başka statüler de var. Avukatlar var, hukukçular var, kurumlarda çalışan hukukçular var. İl müdürleri, diyelim ki sağlık il müdürü, şube müdürü. Bütün bu statüleri yeniden adil bir şekilde çalışıyoruz. Belirgin bir şey yok; ama o düzenlemeyi yapacağız.”

MAAŞLAR 1150 LİRA ARTACAK

Yeni düzenlemeyle hizmet süresi 25 yıl olan öğretmen, polis, din görevlisinin emekli aylığındaki artış en az 1150 lira olacak. Bunun yanı sıra emekli ikramiyesi de yaklaşık olarak 37 bin lira artacak.

Bununla beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin çalışmasını tamamlarken Memur-Sen başta olmak üzere taraflarla değerlendirme yapılacak. Sendika düzenlemenin bütün meslek gruplarını kapsaması yönünde bir çalışma yürütüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, devletin fonksiyonel olması açısından kamu çalışanları arasındaki statü farkını koruyan kapsamlı ve adil bir düzenleme olacağını vurgulamıştı.