Ekonomi

Bebek sahipleri dikkat! Devlet mama ve bez yardımı yapıyor! Dar gelirli vatandaşlara sosyal yardım!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılan sosyal yardımlar arasında bebek sahiplerini ilgilendiren destekler de yer alıyor. Dar gelirli vatandaşların para yardımına ek olarak yenidoğan bebek destek paketi, bebek beşiği, bebek bezi ve bebek maması gibi yardımları vakıflar tarafından karşılanıyor. Dar gelirli ailelerin bebekleri için yapılan bu yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde başvuru yapan ailelerin maddi durumuna bakılarak gerçekleştiriliyor. İhtiyaç sahibi ailelerin bebekleri için yaptıkları mama ve bez yardımı başvuruları onaylandıktan sonra desteğe başlanıyor.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bebek maması ve bezi yardımları için ikamet edilen ildeki resmi kurumlara başvuru yapmak gerekiyor. Ailenin bulunduğu ilin kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla bebek maması ve bebek bezi desteği alınabiliyor. Başvuruları kabul edilen ailelere sunulan destek paketinin süresi 2 yıl olarak sınırlandırılıyor.

Bebek için maddi destek başvurusunda bulunan dar gelirli ailelerin başvurusu onaylanırsa, para hesaba yatırılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından takip edilen bebek destek paketi ise başvuru sahibinin adresine teslim ediliyor. Bu şekilde alınan bebek mama ve bez yardımı için SYDV vakıflarına resmi başvuru yapmak yeterli oluyor.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadar?

Belediyelere ve vakıflara başvuru yapılarak alınan bebek mama ve bez yardımı 2022 yılında aylık 239 TL maddi destek olarak veriliyor. PTT şubeleri veya Ziraat Bankası hesaplarına yatan yardımlar başvuru sahibi tarafından aynı gün içinde çekilebiliyor. Bebek maması ve bez desteği ücretleri yıl bazında güncelleniyor. Dar gelirli vatandaşlar bebek maması ve desteği paketinden 2 yıl boyunca yararlanmaya devam ediyor.

Maddi durumu yetersiz olan ve devletten bebek maması ve bezi için destek almak isteyen aileler, başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden gerçekleştirebiliyor. Başvuru şartlarını taşıyan ailelere form doldurduktan sonra aylık olarak sosyal yardım yapılıyor. Bunun için dar gelirli vatandaşların ikamet ettikleri ildeki kaymakamlık binalarına müracaat etmesi yeterli oluyor.