GündemSağlık

Pandemi döneminde büyük değişiklik! HES kodu uygulamasında bundan sonra geçerli olacak

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu HES (Hayat Eve Sığar) kodlarıyla ilgili değişiklik resmen duyuruldu! Güncellenen ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon’ rehberine göre artık en az 2 doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişiler, pozitif biriyle temas ettiğinde, HES kodları riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü’ne temaslı olarak kaydedilecekler.

Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecekler. Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda da aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracaklar.

Zorunlu PCR Testleri

Semptom gelişmezse temasın 5’inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu mevcut. PCR testi yaptırmazsa 6’ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. PCR testinin pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşullarında takip edilecek.

Test sonucu negatif çıkarsa da sistemdeki kaydı 6. günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek.

Tehlikeli Varyantlarda Süre 14 Gün

Dünya Sağlık Örgütünce “endişe verici varyant” olarak tanımlanan “Beta”, “Gama” ve “Delta” ile Sağlık Bakanlığınca “tehdit edici varyant” olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak. Bu kişilerin izolasyonu 14. günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.