Editörün SeçtikleriGündem

Türkiye’de herkesi ilgilendiriyor! Sağlık Bakanı Koca yeni kısıtlama hakkında kararı verdi ve duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Giresun’da yaptığı konuşmasında koronavirüsün artık griple eşitlendiği yönünde açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Gripten kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak açıklasak salgından farklı olmadığını göreceğiz. Müsterih olunuz, en kötü günler geride kaldı” dedi. Bakan Koca burada yaptığı açıklamalarında yeni kısıtlamalar ve kısıtlama kararları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca açıklamalarında tedbirlerin kişisel olduğunu belirterek salgının seyri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YOK OLUP GİDİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen, Çotanak Spor Kompleksi, Aksu Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doğalgaz Dağıtım Hattı Altyapı Projesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde konuşma yaparak önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca burada yaptığı açıklamalarında küresel bir salgınla mücadeleyle zorlu iki yıl geçirdiklerini, salgının yıkıcı etkisini geride bırakarak yok olup gitmekte olduğunu bildirdi.

KORONAVİRÜS KISITLAMALARI

Kısıtlamalar hakkında da açıklama yapan Bakan Koca artık tedbirlerin kişisel olduğunu belirterek Türkiye’nin salgının başında nasıl tüm ülkelerden erken hareket etmişse, salgınla mücadeleyi tamamlarken de herkesten önce hareket ettiğini bildirdi. Bakan Koca bu konudaki açılamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Kısıtlamaların en makul sürede kaldırıldığı ülkeyiz. Temel kişisel korunma tedbirleri ve aşı dışında tüm kısıtlamaları kaldırdık. Hastalığın etkisini azalttığını görür görmez karantina süreleri ve tarama testleri dahil uygulamalarımızı güncelledik. Gelişmiş olduğu iddia edilen ülkeler sağlık hizmetlerinin verilmesinde bizim çok gerimizde kaldıkları gibi kısıtlama ve tedbirlerin kaldırılmasında da bizi izlediler. Bugün tüm ülkeler, tüm salgın kurallarını nasıl kaldıracaklarını tartışıyor ve karar almaya çalışıyor, oysa biz sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bunları tam zamanında ve vatandaşımızı yormadan, yıpratmadan, herkesten önce hayata geçirdik. Salgın geri dönmemek üzere gündemimizden çıkıyor. Tüm dünyayı çepeçevre saran kurallar manzumesi artık tarih oluyor. Bu elbette tedbirsiz hareket edeceğimiz anlamına gelmez. artık tedbir kişisel.”