Ekonomi

Devletten çocuğu olan ailelere aylık 1.531 TL geri ödemesiz destek!

Devlet son dönemlerde vatandaşlara çeşitli isimler altında verdiği desteklerini arttırdı. Bu kapsamda maddi güçlük çeken ailelere, kadınların iş hayatına dönmesini desteklemek amacı ile İşte Anne Projesi kurslarına katılan annelere ayda 3.300 TL ay ayda ise 9.900 TL ödeme yapacak.

Ülkemizde yaklaşık olarak 15 yaş altında çocuğu olan ailelerin sayısı 3,5 milyon civarında. Çalışan annelerin iş hayatındaki katılımlarını artırmak adına devlet bu yılda destek vermeye devam edecek. Bu yıl aylık kreş yardımı 1.531 TL olarak açıklandı. İşte detaylar ve başvurudan yararlanabilecek illerin listesi

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Destekten yararlanmak isteyenler için kötü bir haber var. Kurumsal Çocuk Bakım Projesi şu an için bazı illerde geçerli. Hak sahibi anneler 24 ay boyunca 1.510 TL destek alabilecek. Destek şu an için Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Elazığ ve Malatya illerinde geçerli .

3 AY DAHA YARARLANILABİLİR

İşverenlerin her ay annenin 30 gün boyunca çalıştığına dair bildirimini SGK’ya yapması zorunlu. Bu destek anne çalıştığı süre boyunca veriliyor. İş arama süresi boyunca çocuğun kreşe devam etmesi halinde destek 3 ay daha veriliyor.

Annesi ve babası vefat eden çocuklara bakan kişiler de bu destek için başvuruda bulunabilir. Destekten yararlanmak isteyenlerin çocuk ile aynı ikamette bulunması zorunlu.