Ekonomi

Öğrencilere 4253 lira müjdesi! İŞKUR’dan 500 bin gence gelir kapısı açıldı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen uygulama kapsamında işbaşı eğitim programları aracılığıyla öğrencilere gelir kapısı açıldı. Aktif iş gücü programlarının kapsamı genişletilirken programda yapılan ödemeler de arttı. İş arayan işbaşı eğitim katılımcılarına günlük 164 TL verilirken, öğrencilere 112 TL ödeme yapılacak. Bu kapsamda İŞKUR’a başvurarak programa katılan öğrenciler, iş yerinde 26 gün çalışarak net asgari ücret tutarı 4 bin 254 TL ödeme alabilecek.

İşbaşında Eğitim ve Değerlendirme İmkanı

İŞKUR tarafından hayata geçirilen aktif iş gücü programlarında bu sene Türkiye çapında 500 bin gencin yararlanması bekleniyor. İşsizliğin önlenmesinde önemli bir rol üstlenen işbaşı eğitim programları, özellikle gençlerin iş hayatına girmesini destekliyor. Bu şekilde gençleri iş hayatına atan program ile personel iş başında çalışırken görülüyor ve personele yapılacak ödeme devlet tarafından karşılanıyor. Gençler işbaşı eğitimleri ile işi öğrenirken bir yandan da maaşlı çalışan olabiliyor.

İşverenin Maliyetini Düşüren Program

Program kapsamında işe alınması planlanan personel iş başında değerlendirilirken maaş ödemesini İŞKUR üstleniyor. Nitelikli iş gücü konusunda güçlük çeken işverenler, işe alacak gençlerin mesleki becerilerini gözlemleme ve işe alımda isabetli karar verme imkanına sahip oluyor. Program süresince işverenin maddi yükümlülüğünün olmaması da maliyetleri düşürdüğü için büyük avantaj sağlıyor.

Haftada 45 Saati Geçmeyecek

İŞKUR tarafından işbaşı eğitim programı katılım şartları açıklandı. Buna göre İŞKUR’a kayıtlı işsiz, 15 yaşını tamamlamış, işverenin birinci, ikinci dereceden yakını ya da eşi olmayan, başlamadan önceki üç aylık dönemde başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak şartlarını taşıyanlar katılım gösterebiliyor. Ayrıca işbaşı eğitim programı günde en az 5 ve 8 saat olmak üzere haftada 6 gün, haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde uygulanabiliyor.