Editörün SeçtikleriEkonomi

Çoğu kişi bilmiyor! Bu saatlere dikkat ederseniz elektrik faturanızı anında düşürebilirsiniz!

Son dönemlerde elektrik faturalarının yüksek geldiğinden şikayetçi olan kişilerin sayısı artmaya başladı. Yılbaşı ile birlikte elektrik faturalarına gelen zamlar hem vatandaşı, hem esnafı hem de ünlüleri isyan ettirdi. Kullanıcılar yüksek rakamlarda elektrik faturası görmemek için elektrik faturası nasıl düşürülür? Sorusuna cevap aramaya başladı. Çoğu kişinin bilmediği o yöntem haberimizde..

Elektrik faturalarına gelen büyük zamlar sonrasında herkes nasıl tasarruf edeceğini ve faturaları nasıl düşüreceğini araştırmaya başladı. Konuya ilişkin uzmanlar pek çok kişinin bilmediği bir yöntemi açıkladı. Eğer elektrikli eşyaları kullanırken bu noktaya dikkat ederseniz, elektrik faturalarında yüzde 8 ila yüzde 14 arasında tasarruf sağlayabilirsiniz.

SAAT 22.00-06.00’YA DİKKAT EDİN

Konuya ilişkin açıklama Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi enerji Ana Bilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Fertelli tarafından yapıldı. Fertelli yapmış olduğu açıklamasında elektrik faturasında tasarruf etmek isteyenler için 22.00-06.00 uyarısında bulundu.

Uzman isim açıklamasında çamaşır, bulaşık ve kurutma malinesi gibi ev eşyalarının saat 22.00-06.00 arasında kullanıldığında yüzde 8 ila yüzde 14 arasında tasarruf sağlandığını ifade etti.

EN PAHALI ZAMAN AÇIKLANDI

Prof. Dr. Fertelli elektrik faturalarında iki farklı zaman diliminin kullanıldığını ifade etti. 1 Şubat 2022 tarihli yeni düzenleme ile meskenlerde 3 zaman dilimine bölündüğü ve her dilim için ayrı fiyatın uygulandığını söyledi. Fertelli açıklamasında şunları söyledi:

“06.00-17.00 arası gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi 17.00-22.00 arası puant dönemi ve elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi 22.00-06.00 arası gece dönemidir. Bu iki farklı tarife alternatifi kullanıcılar tarafından fazla bilinmiyor. Aboneler mutlaka faturalarında yer alan tüketim değerlerini incelemeli, tüketimlerini daha çok gece zaman diliminde gerçekleştirenler ile tüketimlerinin belirli bir kısmını puant ve gündüz döneminden üç zamanlı tarifenin en avantajlı dönemi olan gece dönemine kaydırabilecek olanlar üç zamanlı tarifeyi tercih ederek önemli oranda tasarruf edebilirler”