Ekonomi

Büyük İstihdam Seferberliği Başladı! Bu Şartları Taşıyan Personeli İşe Alırsanız Karşılıksız 100 Bin TL Ödeme Yapılacak!

Yeni mezun çalıştırmak isteyen işletmelere KOSGEB tarafından 100 bin lira hızlı destek paketi açıklandı. Genç nüfustaki işsizliği azaltmak ve üniversite mezunlarına iş fırsatlarını çoğaltmak için KOSGEB’den önemli bir proje gündeme geldi. KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Projesi kapsamında iş yerlerine 100 bin TL destek verileceği duyuruldu. Genç ve kadın istihdamında 75 bin kişinin bu programdan faydalanarak iş sahibi olması bekleniyor.

Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı

KOSGEB, Türkiye’de gençlere ve kadınlara yeni istihdam fırsatları sunabilmek için yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Şirketlerin gençlere ve kadınlara yönelik istihdam yaratmasını teşvik etmek için şimdi de 100 bin TL destek sunulacağı açıklandı. İşletmeler bu desteği aldıktan sonra 24 ay boyunca ödeme yapmayacak. Bir sonraki 24 ayda ödemeler hem faizsiz hem de komisyonsuz olarak eşit taksitler halinde KOSGEB’e yapılacak.

75 Bin Yeni Mezuna İş Bulunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan KOSGEB destekli programın detaylarını açıkladı. Mikro ve küçük işletmelere 100 bin TL destek verileceği belirtilen bu programın mikro işletmelerde 2, küçük işletmelerde ise 5 personele kadar uygulanacağı duyuruldu. Bu kapsamda KOSGEB 100 bin TL hızlı destek programının ayrıntıları da açıklandı. Bu kapsamda 75 bin yeni meslek lisesi veya üniversite mezunu gencin istihdama dahil olması sağlanacak.

Faizsiz Ödemeler 2 Yıl Ertelenecek

Kadın istihdamına özel 110 bin TL’ye kadar çıkartılan KOSGEB hızlı destek programında ödemelerde işletmelere büyük kolaylıklar sağlanacak. Mikro ve küçük işletmeler gençleri ve kadınları istihdam ederek 100 bin veya 100 bin TL kredi alacak. Kredi ödemeleri 2 yıl sonra faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödenecek.